9424733
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Fototerapie (luminoterapie)

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Sluneční terapie

Světlo likviduje zimní depresi.

Není to nic nového. Už někdy kolem roku 2500 př.n.nl. staří Egypťané dbali na to, aby místnosti, kde měli být ošetřováni nemocní, měly okna obrácená k jihu a byly vymalovány jasnými barvami. Věděli, že světlo má příznivé účinky nejen na duševní stav lidí, ale možná už také tušili, že některé nemoci pomáhá i léčit. Pravděpodobně znali i vliv barev na lidskou psychiku.

Vnitřní hodiny

Jejich intuici dnes potvrzují vědci z nejprestižnějších univerzit. Člověk ale nemusí být renomovanýSluncem lékařem, aby se k podobné zkušenosti dopracoval. Známe to všichni. Když jsme skleslí, unavení a vyjdeme si ven, do otevřeného prostoru, hned cítíme, jak nám denní světlo dodává energii a vrací radost do života. Nebyli to však pouze staří Egypťané, kteří v léčebnou sílu světla věřili. Slunce je ústředním božstvem mnoha starověkých náboženství. Ve středověku se pak objevila teorie, se kterou přišel arabský lékař, filozof a alchymista Avicena.Podle ní je možné stimulovat světlem smyslovou aktivitu člověka. Avicenova hypotéza však byla postavena na vědecké základy teprve v 80. letech minulého století. Článek v časopise Nature z března roku 1977 přichází se zjištěním, že světlo působí specifickým způsobem na tvorbu serotoninu, který ovlivňuje naše biorytmy. Tento hormon řídí například pocit hladu, ovlivňuje cyklus bdění - spánek, naši tělesnou teplotu atd. Jsou to jakési vnitřní hodiny, které svůj chod dokáží přizpůsobit změnám délky dne v průběhu ročních období.

Spektrum působení je široké

Ukázalo se, že luminoterapie neboli fototerapie je účinným alternativním prostředkem, který dokáže odstranit nebo alespoň zmírnit některé emoční poruchy, jako jsou například deprese. Dále pomáhá při léčbě pásmové nemoci (jet-lag - poruchy u lidí, kteří při cestě letadlem během dvanácti či méně hodin překročí několik časových pásem), může zvýšit adaptabilitu na noční práci, má vliv na pacientky s bulimií, koriguje nepraviodelnosti menstruačního cyklu a dokonce se prý po ní zlepšuje stav pacientů s Alzheimerovou chorobou. S příchodem zimy začíná mnoho lidí trpět skleslostí. Tento jev, známý jako Seasonal Affective Disorder (SAD), je charakteristický atypickými depresemi, úzkostí, nadměrnou chutí k jídlu, ospalostí, sníženou erotickou vzrušivostí a celkově špatným psychickým rozpoložením. Této "zimní depresy" je možné čelit ozařováním bílým světlem o svítivosti přes 1000 luxů (pro srovnání: dobře osvětlená místnost odpovídá hodnotám kolem 300 luxů). Existuje stále více lékařských pracovišť, kde se luminoterapie používá jako podpůrná metoda při léčení širokého spektra chorob. Při obvyklém ošetření se používá bílé záření o intenzitě deseti tisíc luxů, které se aplikuje dvakrát denně po dobu třiceti minut. Jak se ukázalo, tato terapie je účinnější, pokud se uplatňuje v době mezi šestou a devátou hodinou ranní.

Zpracoval S. Flanderka, zdroj časopis Magazin 2000

Vytvořeno 31.8.2013 18:26:02 | přečteno 2322x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load