9446779
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Fototerapie (luminoterapie)

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Léčba světlem

Sluneční světlo obsahuje i takové druhy záření, které při dnešním stavu atmosféry nejsou příliš žádoucí.

Fototerapie neboli léčba světlem je stará jako lidstvo samo. Světlo stálo u zrodu života na zemi a od té doby je nepostradatelné pro náš život a naše zdraví. Již staří Řekové a Římané hojně využívali střešní terasy jako pověstné "sluneční lázně", podobně jako východní medicíny. Blahodárné účinky světla na náš organismus a zdraví vnímáme všichni alespoň jednou do roka" vždy, když na nás začne na jaře častěji a intenzivněji působit ten nejpřirozenější zdroj světelné energie - sluníčko, je nám najednou mnohem lépe, na duchu i na těle. Jenže sluneční světlo obsahuje i takové druhy záření, které při dnešním stavu atmosféry nejsou příliš žádoucí, zejména ve větších dávkách.

Fototerapie neboli luminoterapie, léčba pomocí světla, je moderní léčebná metoda využívající nejpřirozenější zdroj energie - světlo a to je základem života. Také fototerapie ve své přirozené podobě je vlastně ošetřování pomocí slunečních paprsků. Nálady a duševní zdraví ovlivňují denní a sezonní změny světelných cyklů, např. nedostatek slunečního světla je Biolampaspojován s určitými druhy depresí, je prokázáno, že světlo má vliv na hormonální cykly u žen atd. Začátkem 20. století se fototerapie rozšířila hlavně pomocí zdrojů světla s různými vlnovými délkami světla jak viditelného, tak i infračerveného nebo ultrafialového, které se liší nejen fyzikálními vlastnostmi, ale i účinky na živý organizmus. Proto moderní fototerapie využívá pro preventivní a léčebné působení na živý organismus umělé světelné zdroje, jejichž produkt ještě různými způsoby modifikuje a upravuje tak, aby výsledné záření nemělo nežádoucí účinky na zdraví. K nim se přidaly v průběhu času další nové druhy, z nichž nejznámější je laser, paprsek, který podle svého výkonu může být neinvazní, tzn. léčebný, ale i invazní, chirurgický a v rukou laika může ublížit a vyžaduje specializovanou odbornou obsluhu. Proto je nežádoucí, aby byl využíván širokou veřejností. Přístroje pro domácí světelnou terapii tak využívají léčebné polarizované světlo. Světelná terapie je pro svoji jedinečnou schopnost přirozeně aktivovat samoléčebný potenciál lidského organismu dnes již všeobecně uznávanou léčebnou a preventivní metodou. Řada odborných prací prokázala, že včasná a správná aplikace léčebného polarizovaného světla dokáže snížit celkovou spotřebu léků u mnoha akutně i chronicky nemocných pacientů a zmírnit tak nežádoucí vedlejší účinky řady preparátů nebo nebezpečí návyku na jejich užívání. Pro ni byly zkonstruovány tzv. Biotronové lampy, s kterými, po zaškolení, může pracovat i laik a jejichž velkou výhodou je minimum vedlejších účinků. Jsou velmi cenné především v kožních terapiích, ale i ve stomatologii, poúrazových rehabilitacích, při léčbě alergií, v porodnictví, při léčbě depresí atd.

Základní účinky

léčebného polarizovaného světla lze shrnout do tří oblastí:

  • anelgetický účinek - potlačuje bolest akutní i chronickou a nastává přirozeným působením světelné eneergie na snížení citlivosti nervových buněk v místě průchodu polarizovaného světla. Zároveň dochází k vylučování tzv. endogenních opiátů, které mají obdobné lokální účinky na postiženou tkáň jako opiáty, které jsou v klasické medicíně obvykle používány k tlumení silných bolestí. To je, společně s přirozenou schopností polarizovaného světla likvidovat vlastní chorobný proces, příčinou jeho až neobvykle vysoké účinnosti v této oblasti.
  • protizánětlivý účinek - polarizované světlo vyvolává aktivaci přorozených faktorů, které se podílejí na likvidaci zánětu akutního i chronického. Významný podpůrný efekt světelné terapie je zde i v rozšíření cév a tím zlepšení prokrvení ošetřovaných míst, urychlení látkové výměny a odtoku lymfy a umocnění reakce vlastního imunitního systému organismu.
  • biostimulační účinek - tím se rozumí jednak spuštěnía podnícení již probíhajících léčebných účinlů na úrovni samotných buněk ve tkáni, jednak zpomalení chorobných a degenerativních procesů v těchto buňkách. Polarizované světlo působí na molekulární strukturu buněčných membrán a mitochondriálního aparátu, čímž se urychlují metabolické pochody bez hromadění odpadních látek, podnítí se tvorba potřebných buněčných působků a naopak se tlumí tvorba látek provázejících chorobné stavy. Dále lze pozorovat zvýšení aktivity makroflágů nezbytných pro úspěšné hojení ran, stejně jako podnícení činnosti fibroblastů, které jsou základem pro hojivé pochody kožních štěpů a jizev.

Klasické biolampy, které využívají jako zdroje světla halogenové žárovky a polarizaci odrazem od zrcadla, vznikly před 25 roky a už tenkrát dosahovaly výborných výsledků. Vývoj v oblasti fototerapie se, díky zejména vesmírnému programu NASA nezastavil, a s počátkem 21. století přinesl zcela nové technologie výroby polarizovaného světla na bázi vysocesvítivých LED-diod a polarizačních folií, původně využívaných pro vojenské účely. S jejich využitím byl vyvinut nový unikátní systém světelné terapie, moderní nástupce klasických biolamp, který odstraňuje většinu nevýhod staré původní technologie a zakládá zcela novou kategorii léčebných přístrojů. K použití v domácím prostředí předurčuje tento systém světelné terapie nové generace především jeho široký rozsah použití, rychlé pozorovatelné výsledky, žádné nebezpečí předávkování či návyku, možnost kombinace s tradičními léčebnými metodami, jednoduché bezkontaktní a antiseptické použití, cenová dostupnost a možost okamžitého a bezpečného použití vždy, když to vaše tělo potřebuje.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle článku ing. M. Douchy v časopise Moje zdraví

Vytvořeno 28.3.2008 14:23:55 | přečteno 4230x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load