Sluneční světlo obsahuje i takové druhy záření, které při dnešním stavu atmosféry nejsou příliš žádoucí.
Fototerapie neboli léčba světlem je stará jako lidstvo samo. Světlo stálo u zrodu života na zemi a od té doby je nepostradatelné pro náš život a naše zdraví. Již staří Řekové a Římané hojně využívali střešní terasy jako pověstné "sluneční lázně", podobně jako východní medicíny. Blahodárné účinky světla na náš organismus a zdraví vnímáme všichni alespoň jednou do roka" vždy, když na nás začne na jaře častěji a intenzivněji působit ten nejpřirozenější zdroj světelné energie - sluníčko, je nám najednou mnohem lépe, na duchu i na těle. Jenže sluneční světlo obsahuje i takové druhy záření, které při dnešním stavu atmosféry nejsou příliš žádoucí, zejména ve větších dávkách.
Fototerapie neboli luminoterapie, léčba pomocí světla, je moderní léčebná metoda využívající nejpřirozenější zdroj energie - světlo a to je základem života. Také fototerapie ve své přirozené podobě je vlastně ošetřování pomocí slunečních paprsků. Nálady a duševní zdraví ovlivňují denní a sezonní změny světelných cyklů, např. nedostatek slunečního světla je spojován s určitými druhy depresí, je prokázáno, že světlo má vliv na hormonální cykly u žen atd. Začátkem 20. století se fototerapie rozšířila hlavně pomocí zdrojů světla s různými vlnovými délkami světla jak viditelného, tak i infračerveného nebo ultrafialového, které se liší nejen fyzikálními vlastnostmi, ale i účinky na živý organizmus. Proto moderní fototerapie využívá pro preventivní a léčebné působení na živý organismus umělé světelné zdroje, jejichž produkt ještě různými způsoby modifikuje a upravuje tak, aby výsledné záření nemělo nežádoucí účinky na zdraví. K nim se přidaly v průběhu času další nové druhy, z nichž nejznámější je laser, paprsek, který podle svého výkonu může být neinvazní, tzn. léčebný, ale i invazní, chirurgický a v rukou laika může ublížit a vyžaduje specializovanou odbornou obsluhu. Proto je nežádoucí, aby byl využíván širokou veřejností. Přístroje pro domácí světelnou terapii tak využívají léčebné polarizované světlo. Světelná terapie je pro svoji jedinečnou schopnost přirozeně aktivovat samoléčebný potenciál lidského organismu dnes již všeobecně uznávanou léčebnou a preventivní metodou. Řada odborných prací prokázala, že včasná a správná aplikace léčebného polarizovaného světla dokáže snížit celkovou spotřebu léků u mnoha akutně i chronicky nemocných pacientů a zmírnit tak nežádoucí vedlejší účinky řady preparátů nebo nebezpečí návyku na jejich užívání. Pro ni byly zkonstruovány tzv. Biotronové lampy, s kterými, po zaškolení, může pracovat i laik a jejichž velkou výhodou je minimum vedlejších účinků. Jsou velmi cenné především v kožních terapiích, ale i ve stomatologii, poúrazových rehabilitacích, při léčbě alergií, v porodnictví, při léčbě depresí atd.
léčebného polarizovaného světla lze shrnout do tří oblastí:
Klasické biolampy, které využívají jako zdroje světla halogenové žárovky a polarizaci odrazem od zrcadla, vznikly před 25 roky a už tenkrát dosahovaly výborných výsledků. Vývoj v oblasti fototerapie se, díky zejména vesmírnému programu NASA nezastavil, a s počátkem 21. století přinesl zcela nové technologie výroby polarizovaného světla na bázi vysocesvítivých LED-diod a polarizačních folií, původně využívaných pro vojenské účely. S jejich využitím byl vyvinut nový unikátní systém světelné terapie, moderní nástupce klasických biolamp, který odstraňuje většinu nevýhod staré původní technologie a zakládá zcela novou kategorii léčebných přístrojů. K použití v domácím prostředí předurčuje tento systém světelné terapie nové generace především jeho široký rozsah použití, rychlé pozorovatelné výsledky, žádné nebezpečí předávkování či návyku, možnost kombinace s tradičními léčebnými metodami, jednoduché bezkontaktní a antiseptické použití, cenová dostupnost a možost okamžitého a bezpečného použití vždy, když to vaše tělo potřebuje.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle článku ing. M. Douchy v časopise Moje zdraví