Není nutné při každé příležitosti hned hltat tabletky. Často stačí využití tisíciletími ověřené jednoduché způsoby pomoci, které jsou vždy po ruce, protože se provádí na ruce.
můžeme rozdělit na :
Nemoci nastupují, když patogenní klimatické podmínky a jiné patogeny vedou k poruchám čchi v drahách a orgánech.
Působením na jisté body na rukou je možné zastavit nebo zmírnit některé zdravotní problémy. Většina z nich jsou tzv. body shody. Terapie Su-jok je totiž založena na základě systému podobnosti. Naše ruce a nohy se podobají našemu tělu. Tělo má centrální část - trup a pět vystupujících části - hlavu a čtyři končetiny. Ruce a nohy mají podobnou stavbu, mají centrální část a pět prstů. Dejme ruce vedle těla dlaní dopředu s prsty směřujícími dolů. Když stojíme, naše nohy jakoby byly uvnitř a ruce zvenčí. Proto malíčky a ukazováčky odpovídají rukám, prostředníčky a prsteníčky představují nohy. Hlava směřuje na opačnou stranu než končetiny, tak jako palec na ruce je postaven proti čtyřem prstům. Proto palec představuje hlavu s krkem. Trup odpovídá dlani, největší a nejméně pohyblivé části ruky. Podobnost se projevuje i v počtu částí. Horní a dolní končetiny se skládají ze tří částí, stejně jako ukazováček až malíček, které mají také tři částí. Palce jsou širší a kratší než ostatní prsty a mají dvě částí, podobně hlava s krkem, dvě částí, jsou širší a kratší než ostatní končetiny.
Správná volba bodů shody a jejich správná stimulace je úspěchem léčby! Bod shody určíme rovnoměrným tlakem v okolí jeho předpokládaného výskytu. Tlak lze vykonávat např. sirkou, hrotem tužky (ne velmi ostrým) nebo speciální diagnostickou hůlkou. Na předpokládané body je nutné tlačit stejnou silou a ne velmi silně od začátku. Potom mezi několika body najdete jeden, nebo i více bodů zvlášť bolestivých. Budete-li body shody silně tlačit hned od začátku, může se stát, že bude reagovat několik bodů a vy nevyberete ten nejbolestivější a tím pádem nejefektivnější. Správný bod shody se projeví tím, že v momentě správného tlaku se vyskytne nepodmíněná pohybová reakce způsobená prudkou bolestí. K dosažení léčebného účinku je nutné určený bod shody také správně stimulovat. To lze provádět pomocí prstů, při jemnější práci pomocí dřevěnné nebo kovové tyčky se zaobleným a hladkým koncem a pro zvýšení účinku také pomocí semen, nahřívání moxou atd. Důležitá při stimulaci je i síla tlaku. Při slabém tlaku na bod působíme povzbudivě, při středně silném tlaku regulačně a při silném tlaku působíme tlumivě. Pokud bolest pod tlakem ustoupí, můžeme pokračovat v masáži bodu krouživými pohyby ve směru i proti směru hodinových ručiček, přičemž sílu tlaku zvětšíme. Je nutné úplně promasírovat léčebný bod dokud bolest v něm úplně neustoupí a neobjeví se v něm pocit tepla. Tím můžeme léčení ukončit. U chronických onemocnění a bolestí se musí body shody přeléčit opakovaně po dobu 3 až 5 minut každé 3 až 4 hodiny až do podstatného zlepšení zdravotního stavu.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj:www.sujok.cz a kniha "První pomoc na ruce"