Naučit se reflexní terapii není žádná hračka.
ovlivňujeme reflexními zónami umístěnými na všech deseti prstech chodidel. Samostatnou a důležitou oblast představují především reflexní plošky umístěné na palcích obou nohou a také pohyblivost palců. Palce na chodidlech vlastně představují "hlavu" našeho těla, která je "posazena" základním kloubem v ramenním pásu, takže pokud se má naše hlava volně pohybovat na krku, musí se volně pohybovat i palec v základním kloubu. V praxi to znamená, že můžeme palcem pravého chodidla volně točit a vychýlit ho směrem ke středu těla asi o 15°. Pokud toto "cvičení" nemůžeme provést, znamená to, že je zablokovaný krk, tím také hlava a musíme palec uvolnit ještě před masáží dalších reflexních plošek.
Uchopíme palec za první článek a mírně jej povytahujeme. Současně se snažíme s ním jemně otáčet. Při této rotaci palcem druhé ruky tlačíme na svalové úpony na základním kloubu palce hlavně z boku a zčásti také shora i zdola. Takovýmto systematickým "cvičením" a zatlačováním svalových úponů se většinou postupně obnoví rotace palce a tak uvolníme i krk a hlavu. Přitom stačí uvolnit pouze palec pravé nohy a druhá se upraví automaticky (základem každé blokády je blok krční páteře vpravo).
Při pohledu na palce z nártové strany chodidla představuje jejich nehtová strana zóny obličeje (reflexní plošky pro nos, hrtan, ústní
dutinu a lymfatické uzliny hltanu) a jejich spodní strana představuje hlavu zezadu (reflexní plošky pro mozek, hypofýzu, mozeček) Zvláštní ploškou je zde reflexní ploška týlu hlavy (je umístěna na druhém článku palce), protože je důležitá při pocitech tlaku v hlavě, úporných bolestech hlavy, ale také při bolestech na hřebenu pánevní kosti, které jsou zaviněny dislokací prvního krčního obratle C1-atlasu. Ploška se masíruje zespodu.
Na jednotlivých prstech chodidel jsou potom umístěny reflexní plošky očí (na druhém a třetím prstu) a uší (na čtvrtém a pátém prstu) a rozkládají se v obou případech od třetího článku prstů až po kloub prstů. Plošky se masírují klešťovitým způsobem palcem a ukazovákem shora i zdola bez časového omezení a lze je provádět několikrát za den. Protože většinou bývá skutečnou příčinou potíží v obou případech jiný orgán, je vhodné spojení masáže těchto plošek s masáží dalších odpovídajících plošek (u očí - ploška jater, u uší - ploška pohlavní oblasti) a doplněním vitamínu A a zinku. Meziprstové prostory, tzv. bývalé plovací blány, představují horní lymfatické cesty a masírují se shora i zdola.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle odborných materiálů