Nejlépe když požádáte bližního svého, aby vám moxu provedl.
Oblast zad od pasu až po křížovou kost je oblastí chladu, která má zase teplo ráda. Proto se tak rádi točíme zády k ohni! Jak ji namoxujete? Nejlépe když požádáte bližního svého, aby vám tu moxu provedl a na oplátku se pak vystřídáte. Sedněte si rozkročmo na židli a pohodlně se bříškem opřete o opěradlo. Samozřejmě si ještě před tím vyhrňte košilku nad pas a popotáhněte kalhoty dolů tak, aby bylo možno zahřívat i křížovou kost. Hlavní body (nazývají se "souhlasné body" drah) se nacházejí přesně na vzpřimovačích podél páteře, druhá řada dalších bodů ještě asi další dva až tři centimetry dál od páteře. K upřesnění: v pase mezi L2 a L3 se nacházejí body ledvin, o dva obratle níže body tlustého střeva a pak je již křížová kost, na které leží hlavní body močového měchýře, tenkého střeva a genitálií.
Do každé ruky vezmeme moxovací doutník, který jste si před tím nad svíčkou zapálili, sednete si též pohodlně na židli tak, že máte před sebou odhalená záda svého domácího pacienta. Doutníky přiblížíte na vzdálenost asi dva až tři centimetry nad hlavními body ležícími na vrcholku vzpřimovačů a začnete pomalu kroužit asi v pěticentimetrových kruzích přes tyto body i kolem nich, takže v podstatě kroužíte i přes páteř. Čím více kroužíte, tím je to příjemnější! Teplo se tím přenáší na větší plochu zad. Až celá oblast pasu zčervená, stejnými pohyby pak pokračujte až ke křížové kosti. Takto by se mělo požehovat asi deset minut, ale ze začátku to můžete klidně natáhnout až na dvacet. Jakmile opustíte pas, daná oblast ihned zbledne, proto je důležité moxovat denně několik dnů a to tak dlouho, až se stane moxování na tuto oblast nepříjemným. Mohu vám sdělit, že většina lidí moxovala až dva měsíce denně! Až potom přešli na normální čili prevetivní režim, tj. dvakrát týdně. Samozřejmě se pak k tomu připojuje moxace bodu moře jangů.
Nemáte-li právě k dispozici někoho, kdo by vám namoxoval záda, nezoufejte a vzpomeňte si na reflexní terapii. Páteř se na nohách promítá na kosti na vnitřních stranách chodidel od palce (reflexní hlavy) po oblast pod vnitřními kotníky. U hlavního kloubu palce je krční páteř, podél první nártní kůstky najdeme páteř hrudní, bok první kosti klínové představuje bederní páteř, následuje křížová oblast na kosti loďkovité a kostrč na výběžku kosti patové. Ve spodní polovině těla pod linií pasu můžete moxovat dle libosti, v horní části reflexního těla se řiďte svými pocity. Tzv. "oheň v žaludku" či vyšší krevní tlak vám v případě nevhodnosti zahřívání této oblasti samy dají znamení, abyste nemoxovali. Experimentovat můžete i s moxováním jednotlivých reflexních plošek logicky především těch orgánů, které potřebují ve své činnosti povzbudit a ne tam, kde je naopak potřeba energii upustit (např. aktivní žlučník, záněty apod.). Nicméně i toto pravidlo má svou vyjímku: zánět vaječníků bývá zpravidla způsoben nedostatkem energie v dané oblasti a jejich moxování v oblasti zad i na reflexních ploškách bývá velmi prospěšné. Oblast páteře i některé orgány můžete moxovat i na uchu, ale předpokládá to alespoň elementární orientaci v mikrosystému ucha.
Zahřívání zad je přímo nutností u všech typů rakoviny. Rakovina je totiž vyčerpanost buněk, kdy se hladové buňky stávají "žravými"! Oblast zad od pasu po "křížovku" je oblastí "generátoru vitality", tedy energie, která vyživuje všechny dráhy a orgány a to chceme! Potřebujeme, aby se posílila vitální energie buněk natolik, až samy vstřebají slabé nádorové buňky. Nic víc, nic míň. Moxování této oblasti léčí nepřeberné množství nemocí způsobených chladem. A to mi můžete věřit, že tak trpíme všichni, od bolesti zad a různých druhů únav a vyčerpanosti, až po neplodnosti a dokonce i určité typy skleróz multiplex. Byli byste překvapeni, kolik tisíc lidí u nás i na Slovensku takto moxuje a bere to již za normální, preventivní, téměř rodinnou odpočinkovou čili relaxační činnost. A doslova se na to těší, když si mohou s rodinou sednout k moxování na zahrádce, nebo i třeba na balkoně a při tom si zameditovat či popovídat. Zkuste to! Věřím, že se tato účinná a příjemná terapie už brzy přenese i do ordinací a do nemocnic. Takto systémově uvažujících lékařů již máme na tisíce!
Moxovací doutníky nestačí obyčejně "típnout". Většinou se znovu rozhoří a mohou způsobit nemilé překvapení. Buď je uhaste ponořením do vody a po uschnutí je můžete znovu používat, nebo je uduste uzavřením do skleničky se šroubovacím uzávěrem. Bez vzduchu nemohou hořet! Při moxování vyhledejte místo, které má na podlaze dlaždičky nebo použijte pečící plech. I zde totiž platí Murphyho zákon: "Moxujete na plechu? Z doutníku neupadne ani sazička. Jakmile však plech nepoužijete, dočkáte se propáleného koberce či lina".
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Dušan Tomek v časopise Meduňka