Masáž těhotné ženy, kterou provádí její partner nebo někdo blízký, přijímají maminky i dítě kladně.
Vidět své děťátko už během těhotenství, dotýkat se ho v myšlenkách, hladit ho, houpat a mazlivě s ním rozmlouvat, vysvětlovat mu své reakce, pocity a úzkosti a naslouchat mu - to je velice krásná součást mateřství, která pomáhá uvolnit se a oprostit od různých obav. Dopřává matce prožít velmi intenzivně propojení života dvou různých bytostí. Jako by děťátko bylo středem a matka jeho vesmírem. Dítě i ona cítí klid a harmonii, kterou lze jinak zažít jen při relaxaci.
Pro celkovou pohodu a zdraví miminka i maminky je velmi důležité začít s vědomou přípravou už v období, kdy se rodiče rozhodují dítě počít, očistou organismu a v prenatálním období dobrou životosprávou, komunikací s miminkem v bříšku a citlivou péčí o měnící se potřeby maminky. Během devítiměsíčního očekávání se snažíme vychutnat si každý den. Pohodlně se posadíme s opřenými zády a oběma chodidly na zemi, nebo se položíme na záda a v pozdějších měsících těhotenství na bok, svrchní nohu máme pokrčenou a podloženou polštářem. Dýcháme zhluboka až do břicha a pomalu si představujeme svět uvnitř našeho lůna. Vidíme pupeční šňůru, vede od děložního lůžka až k pupíčku dítěte, které se vznáší v plodové vodě. Můžeme se na něj usmívat, dívat se mu do očí, poslouchat s ním zvuky " jeho světa ". Můžeme ho v myšlenkách hladit a lehce ho masírovat tahy uvedenými v sestavě masáží kojenců. Od třetího měsíce je dobré používat i olej zabraňující tvorbě strií (olej s pšeničných klíčků, mandlový olej, silice z růže a z grepu). Poznáme malého, rodícího se človíčka a budeme ho milovat dříve, než ho doopravdy poprvé uvidíme. Nejméně šest týdnů před porodem je důležité provádět krouživými pohyby prstů masáž perinea a zejména hráze, což slouží jako prevence proti nástřihu při porodu (klíčkový a lněný olej - zvyšují elasticitu).
Masáž těhotné ženy, kterou provádí její partner nebo někdo blízký, přijímají maminky i dítě kladně. Ulehčuje adaptaci na změny v těle matky, pomáhá během těhotenství odstranit únavu a stres. Můžeme použít tahy z dětské masáže. Postupujeme zlehka, zejména při masáži břicha. Zvláště v prvních čtyřech měsících musíme být opatrní. Při masáži těhotné ženy pracujeme něžně a s láskou a svými doteky prohříváme její tělo spíš mentálně než přímou fyzickou masáží. V oblasti břicha vtíráme větší množství oleje. Pro urychlení první doby porodní a přirozený porod bez nutnosti medikace použijeme na podbříšek a křížovou oblast výtažek z "kouzelného" stromu - Karité. Ani při porodu, kdy může masáž rodičku velmi zklidnit a zmírnit porodní bolesti, nesmíme však vyvíjet příliš silný tlak.
Nezapomínejme ani na masáž po porodu. Novopečená maminka se potřebuje zbavit napětí a stresu z těhotenství a zejména z porodu, potřebuje se očistit a rychle nabýt rovnováhy a získat dostatek sil pro péči o novorozence. Masáž v šestinedělí provádíme zejména na bříšku pro posílení dělohy, obnovění sil, zlepšení elasticity kůže, pro úlevu při vyprazdňování i pro posílení imunity (meruňkový a pupalkový olej, silice z růže, geránie a vavřínu nebo gerániová květová voda pro zklidnění a odpočinek).
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Mgr. Jana Hašplová