9436124
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Víte o knize Shiatsu-Do Rojin-Lijang?

Kniha, kterou by měl podle našeho názoru vlastnit, znát a používat každý provozovatel Shiatsu.

Vznik a záměr knihy

Autor knihy, Libor Rožnovják, je zakladatelem školy Rojin-Lijang, bojová umění studuje a praktikuje od roku 1971 a je stále aktivní.
L.Rožnovják-shiatsu...Je prezidentem Kobudo v České republice, mezinárodním instruktorem II. třídy v Kobudo, mezinárodním trenérem II. třídy Judo, instruktorem II. třídy Ji-jitsu, zkušebním komisařem po titul III. dan v Hanbo-jitsu a I. kyu Kobudo, zkušebním komisařem po titul I. dan v Judo. Je vlastníkem IV. dan Hanbo-jitsu, III. dan Judo, I. dan Kobudo, I. dan Ji-jitsu. Od roku 1982 aktivně provádí masáže a v letech 1990 - 1992 studoval v Londýně v British school of Shiatsu. Stále se věnuje dalšímu studiu a provádí terapie Shiatsu i instruktáže Shiatsu na svých seminářích. Spolupracuje s Asiat association v ČR pod vedením pana R. Seiberta (SRN) a Deutschland Kobudo rovněž pod vedením pana R. Seiberta (SRN).

Začínal sportovním Judo. On i jeho tréninkoví partneři prošli mnoha drobnými i závažnějšími poraněními. Touha byla nejen se ničit tréninkovou zátěží, ale také dobře regenerovat a preventivně si držet pohodu tělesnou i duševní. V roce 1982 autor s manželkou absolvoval kurs sportovních masérů, který spolu lektorovali již tenkrát známí „Harry Martínek“ a paní L. Mojžíšová. Ta jim také během kursu ukázala knihu Shiatsu a Do-in v angličtině ze sedmdesátých let. Sháněli, co se tenkrát sehnat dalo. Akupresuru, akupunkturu a přidávali si tyto poznatky ke sportovní masáži, která svým příliš „západním vědeckým“ způsobem a popíráním bytostní i životní energie a vzájemných souvislostí moc nenaplňovala představu. Postupně se způsob sportovní masáže měnil.

V roce 1990 do republiky zavítala mise z „British School of Shiatu-Do“. Zmocněnkyně školy Hillary Tottah tenkrát nabídla 3 místa v Londýně. Autor toho využil a sám absolvoval v Londýnské škole „British School of Shiatsu-Do (dále BSS-Do) základní a střední vzdělání. BSS-Do vede pan Rey Ridolfi a samotné učení založil Američan Paul Goodmen. Škola BSS-Do je založena na základních principech Shiatsu a navíc je zde kladen velký důraz na rozvoj osobnosti terapeuta. Proto také přičlenili k základnímu názvu Shiatsu staročínský znak Daoismu (Taoismu) Dao (japonsky Do), který znamená sledovat cestu pozornosti, opravdovosti a užitečnosti tělem, duší i duchem (autorova škola tento Dao (Do) symbol používá také). Přitom zjistil, že vpravdě to, co dělá, je velice totožné se Shiatsu-Do. Materiály o Shiatsu však byly i v Londýně neúplné. Knihy byly a jsou sestaveny spíše komerčně než naučně. V každé dosažitelné literatuře chyběly závažné části témat. Když byly dobré mapy meridiánů - chybělo uvedení bodů. Byly-li body slušně popsané - chyběly mapy atd. Nikde, kromě „Makko-Ho“ cvičení pana Massunagy, nebylo možné sehnat skutečné streče, uzávěry, terapeutické pozice meridiánů končetin a souvislosti základu učení Pěti prvků (elementů) komplexněji, než pouze útržkovitě.

V roce 1995 byl autor požádán o vedení praktických seminářů, kde musel zpracovávat postupně srozumitelnější podklady pro užití Shiatsu. Tímto vznikla potřeba začít přemýšlet o sepsání této knihy. Po založení brněnského Nei-Tin institutu byla nutnost metodičtějších materiálů ještě důležitější. A tak je zde sestavena kniha, jak pro laickou, tak pro odbornou populaci. Může být použita jako všeobecná obeznamující kniha. Také může být použita pro sestavování osnov kurzů a škol. Drtivá většina latinských výrazů je přeložena v textu v závorce. Nebylo záměrem popsat nějaké všeobecné terapeutické postupy. Ale principiálně a tématicky soustředit, kromě popisu základních témat, určité množství technik, zákroků a možností, dle kterých si každý vzhledem ke své konstituci může doplnit způsob autoregenerace, svého terapeutického záměru, svého nebo partnersko-klientského doporučení kompenzačních strečů anebo průběhu meditace. Ať na elementární prvky, meridiány či pocity (emoce) jež vyvolávají ty, které orgány.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Libor Rožnovják

Vytvořeno 2.4.2008 10:14:36 | přečteno 4231x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load