Kniha, kterou by měl podle našeho názoru vlastnit, znát a používat každý provozovatel Shiatsu.
Autor knihy, Libor Rožnovják, je zakladatelem školy Rojin-Lijang, bojová umění studuje a praktikuje od roku 1971 a je stále aktivní.Je prezidentem Kobudo v České republice, mezinárodním instruktorem II. třídy v Kobudo, mezinárodním trenérem II. třídy Judo, instruktorem II. třídy Ji-jitsu, zkušebním komisařem po titul III. dan v Hanbo-jitsu a I. kyu Kobudo, zkušebním komisařem po titul I. dan v Judo. Je vlastníkem IV. dan Hanbo-jitsu, III. dan Judo, I. dan Kobudo, I. dan Ji-jitsu. Od roku 1982 aktivně provádí masáže a v letech 1990 - 1992 studoval v Londýně v British school of Shiatsu. Stále se věnuje dalšímu studiu a provádí terapie Shiatsu i instruktáže Shiatsu na svých seminářích. Spolupracuje s Asiat association v ČR pod vedením pana R. Seiberta (SRN) a Deutschland Kobudo rovněž pod vedením pana R. Seiberta (SRN).
Začínal sportovním Judo. On i jeho tréninkoví partneři prošli mnoha drobnými i závažnějšími poraněními. Touha byla nejen se ničit tréninkovou zátěží, ale také dobře regenerovat a preventivně si držet pohodu tělesnou i duševní. V roce 1982 autor s manželkou absolvoval kurs sportovních masérů, který spolu lektorovali již tenkrát známí „Harry Martínek“ a paní L. Mojžíšová. Ta jim také během kursu ukázala knihu Shiatsu a Do-in v angličtině ze sedmdesátých let. Sháněli, co se tenkrát sehnat dalo. Akupresuru, akupunkturu a přidávali si tyto poznatky ke sportovní masáži, která svým příliš „západním vědeckým“ způsobem a popíráním bytostní i životní energie a vzájemných souvislostí moc nenaplňovala představu. Postupně se způsob sportovní masáže měnil.
V roce 1990 do republiky zavítala mise z „British School of Shiatu-Do“. Zmocněnkyně školy Hillary Tottah tenkrát nabídla 3 místa v Londýně. Autor toho využil a sám absolvoval v Londýnské škole „British School of Shiatsu-Do (dále BSS-Do) základní a střední vzdělání. BSS-Do vede pan Rey Ridolfi a samotné učení založil Američan Paul Goodmen. Škola BSS-Do je založena na základních principech Shiatsu a navíc je zde kladen velký důraz na rozvoj osobnosti terapeuta. Proto také přičlenili k základnímu názvu Shiatsu staročínský znak Daoismu (Taoismu) Dao (japonsky Do), který znamená sledovat cestu pozornosti, opravdovosti a užitečnosti tělem, duší i duchem (autorova škola tento Dao (Do) symbol používá také). Přitom zjistil, že vpravdě to, co dělá, je velice totožné se Shiatsu-Do. Materiály o Shiatsu však byly i v Londýně neúplné. Knihy byly a jsou sestaveny spíše komerčně než naučně. V každé dosažitelné literatuře chyběly závažné části témat. Když byly dobré mapy meridiánů - chybělo uvedení bodů. Byly-li body slušně popsané - chyběly mapy atd. Nikde, kromě „Makko-Ho“ cvičení pana Massunagy, nebylo možné sehnat skutečné streče, uzávěry, terapeutické pozice meridiánů končetin a souvislosti základu učení Pěti prvků (elementů) komplexněji, než pouze útržkovitě.
V roce 1995 byl autor požádán o vedení praktických seminářů, kde musel zpracovávat postupně srozumitelnější podklady pro užití Shiatsu. Tímto vznikla potřeba začít přemýšlet o sepsání této knihy. Po založení brněnského Nei-Tin institutu byla nutnost metodičtějších materiálů ještě důležitější. A tak je zde sestavena kniha, jak pro laickou, tak pro odbornou populaci. Může být použita jako všeobecná obeznamující kniha. Také může být použita pro sestavování osnov kurzů a škol. Drtivá většina latinských výrazů je přeložena v textu v závorce. Nebylo záměrem popsat nějaké všeobecné terapeutické postupy. Ale principiálně a tématicky soustředit, kromě popisu základních témat, určité množství technik, zákroků a možností, dle kterých si každý vzhledem ke své konstituci může doplnit způsob autoregenerace, svého terapeutického záměru, svého nebo partnersko-klientského doporučení kompenzačních strečů anebo průběhu meditace. Ať na elementární prvky, meridiány či pocity (emoce) jež vyvolávají ty, které orgány.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Libor Rožnovják