9408011
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Masáže (drenáže) lymfatické

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Co je to MLD?

Manuální lymfatická masáž podporuje obranyschopnost organismu.

Manuální lymfatická masáž, odborníky označována jako manuální lymfatická drenáž (MLD), je léčivá metoda používaná v širokém měřítku nejenom v lékařství, ale je dnes oblíbena i v kosmetice. Cílem metody je příznivě ovlivňovat cirkulaci tělní tekutiny, lymfy v pojivových tkáních a blahodárně působit na celý neuro imunohormonální systém. Masáže - drenáže jako takové se prováděly již před staletími, hlavně na východě naší planety, v Japonsku, v Číně a také v Babyloně. Poměrně pozdě se dostaly do Evropy. Uvádí se, že do našich oblastí je zavedl až teprve ve třicátých letech 20. století dánský lékař Emil Vodder a prováděl je v Institutu pro fyzikální léčbu ve francouzském Cannes. V současné době se uznává pět základních škol či směrů MLD.

Jak MLD funguje?

Především působí na lymfatický systém tím, že při provádění této metody dochází k odtoku nevhodné lymfy, tedy tkáňového moku nahromaděného v určitých místech. Dále celkově zklidňuje vegetativní nervový systém a výrazně regeneruje celý neuroimunohormonální mechanismus. Manuální lymfatická drenáž působí hlavně praventivně, protože zvyšuje obranyschopnost našeho organismu proti celé řadě infekčních ataků, které často ztěžují náš život. Příznivý účinek MLD spočívá v tom, že zlepšuje celkové funkce našeho svalstva a pojivové tkáně. Tím, že příznivě podporuje průtok lymfatické tekutiny, přispívá k odbourávání nadbytečného tuku, uloženého v podkožní tkáni, ale také z oblastí důležitých Lymfatická masážorgánů, jakými jsou srdce a játra.

Manuální lymfatická drenáž působí příznivě i na kožní tkáň tím, že po určité době, přibližně po 10 sezeních, tedy výkonech, dochází l očistě některých kožních oblastí s nadměrnou tvorbou kožního mazu, který je spoluviníkem vzniku velmi nepříjemné kožní afekce - akné. Hlavně postižené dívenky tuto metodu využijí jako doplněk některého osvědčeného postupu. Manuální lymfatická drenáž se doporučuje dokoncei u těhotných žen a to na ňadrech a na břiše. Bývá také dobrým pomocníkem pro zmírnění otoků na dolních končetinách a v oblasti kosti křížové. Ale pozor ! MLD se nemůže provádět u pacientů postižených nádorovým onemocněním a při otocích dolních končetin následkem některých funkčních poruch kardiovaskulárního systému, hlavně srdce. Někteří odborníci jdou dokonce tak daleko, že MLD u těchto nemocí přímo zakazují. Onkologové tvrdí, že MLD aktivuje nádorové antigeny přítomné v lymfatickém a krevním řečišti a může tak opět docházet k obnově procesů u stavů, které byly v klidovém stadiu.

Z toho, co jsme zde zmínili, vyplývá, že uplatnění manuální lymfatické drenáže je velmi široké, co je ale důležité - měli by ji provádět výhradně zkušení maséři a fyzioterapeuti, kteří ovládají slušně anatomii lidského organismu. Příslušný vykonavatel těchto procedur musí umět odhadnout, který výkonný manévr je pro jeho klienta nejvhodnější, aby výsledný účinek byl co možná nejpříznivější. Je proto dobré navštěvovat pracoviště, studia, kosmetické salony s tou nejlepší pověstí, aby konečný cíl byl pro klienta co nejprospěšnější. Velmi důležitou podmínkou správně prováděné manuální lymfatické drenáže je celkový přístup maséra k ošetřovanému. Musí umět hned na počátku navodit takovou atmosféru, která vyvolá naprostou důvěru v jeho počínání, což je základní předpoklad úspěšného výsledku. Na závěr nutno uvést, že MLD je metodou podpůrnou, doplňující, která bývá obvykle součástí dalších nezbytných léčivých procedur, pokud to vyžaduje stav pacienta.

Zpracoval S. Flanderka, autor článku František Výmola, MD, PhD v časopise Regena

Vytvořeno 18.2.2013 12:30:32 | přečteno 1994x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load