9424733
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Úvodní slovo Mgr. Jany Hašplové

Mgr.  Jana HašplováPečovat o dítě neznamená jen zajistit mu dostatek potravy, oblečení, spánek, hygienu, zdravotní péči, výchovu, vzdělání a uspokojit řadu dalších jeho potřeb. Je toho hodně a přece to nestačí ! Dítě již od samého začátku potřebuje pohlazení, dotek, lásku, povzbuzení.

Jak často se stává, že žena první týdny či měsíce ani neví, že čeká miminko. Potom se řeší otázka, zda je očekávané dítě vítané. Přitom již od početí se tvoří nový člověk, nová osobnost, která vše vnímá a přirozeně touží po lásce, po kontaktu s maminkou i s okolním světem. Už v prenatálním vývoji dítě poslouchá tlukot matčina srdce, vnímá její hlas, její duševní rozpoležení, poslouchá "její muziku", "její rozhovory". Je mu dobře, když se s ním maminka v duchu mazlí, dotýká se ho, když mu povídá, zpívá. Prostě mu dává najevo, že ho má ráda a těší se na jeho příchod. A po porodu? Dítě, zvědavé, těšící se na matčin dotek, čekající až ji uvidí a pozná, se prodere z teplého, konejšivého, houpajícího se bezpečí maminčina lůna do studeného, hlučného světa a najednou je na všechno samo. Mnohdy mu ani není dopřáno, aby bezprostředně po porodu leželo na maminčině těle, cítilo její teplo, vůni, laskavé doteky a mohlo sát její mléko.

V dnešní době prožívá řada žen velkou psychickou zátěž. Riziková těhotenství zakončená předčasnými, nebo komplikovanými porody samozřejmě ovlivňují psychiku nejen jejich, ale i novorozených dětí. Bezpočet stresů v našem uspěchaném a přetechnizovaném světě, znečištěné ovzduší, nezdravý způsob stravování, málo času na odpočinek a duševní hygienu a v řadě případů i nedostatek lásky v partnerském a rodinném životě způsobují, že se tolik dětí rodí se zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím, s lehkou mozkovou dysfunkcí, s alergiemi, ekzémy. Později se u mnohých z nich projeví dysgrafie, dyslexie, dysalkulie atd. Často pak čekáme na radu a pomoc lékaře. A přitom si v řadě případů můžeme pomoci sami! Kdo jiný zná naše dítě lépe než my? Kdo jiný může vycítit, co ho trápí a co mu pomáhá? Naše láska a trpělivost jsou mnohdy tak mocné léky, že je nemůže předčit žádný jiný medikament. Vidíme kolem sebe mnoho dětí a rodičů, kteří mají řadu psychických i zdravotních problémů. Část z nich se dá odstranit a naprostá většina alespoň zmírnit dostatečně projevenou láskou.

Je mým přáním, aby výuka masáží dětí byla přístupná všem rodičům, prarodičům, pěstounům a lidem pečujícím o děti s láskou a něhou. Může jít o ozdravný program zaměřený na posílení zdraví a psychické pohody "bezproblémových" dětí, nebo o navázání kontaktů s dětmi z rozvedených rodin, s dětmi adoptovanými apod. Lidé, kteří se dají touto cestou, nesmírně obohatí a naplní svět dětem i sobě. Prožijí krásu a sílu lidského doteku, vnitřní radost, kouzlo neverbálního spojení se svými dětmi, které je za to pozvou do svého čistého světa.

"Sytit dítě svými doteky, to je stejně důležité jako starat se o jeho žaludek". Frédérick Laboyer

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Mgr. Jana Hašplová, www.vedomerodicovstvi.cz

Vytvořeno 2.4.2008 10:07:23 | přečteno 2475x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load