Masážní oleje se vstřebávají pokožkou a přecházejí krevním oběhem do všech částí těla.
Masážní oleje se vstřebávají pokožkou a přecházejí krevním oběhem do všech částí těla. Již po třech minutách jsou v krvi prokazatelně přítomny účinné látky z olejů a přibližně za půl hodiny se absorbují do organismu a začnou plně působit. Mohou ovlivňovat tělesný systém na několik hodin, dnů nebo týdnů podle typu silice, podle celkového zdraví a stavu člověka. Značný vliv na naši mysl a city má i vůně olejů. Tohoto působení můžeme velmi účinně využít pro uvolnění a prohloubení relaxace. Jsou-li dodržena určitá pravidla, reagují i děti velmi spontánně a s radostí přijímají vůně jim příjemné. Když se dítě narodí, začíná komunikace tím nejpřirozenějším způsobem - dotekem a vůní matky a dítěte. Proto alespoň do půl roku dítěte masírujeme pouze velmi jemně vonícími nosnými oleji, které běžně koupíme v lékárnách (slunečnicový, olivový), nebo dražšími oleji se speciálními účinky (mandlový olej, jojobový olej, olej z pšeničných klíčků, z broskvových jader, z jader révy aj.).
Rostlinné oleje jsou panenské oleje bez příměsi konzervantů. Používají se jako nosné oleje k masážím, koupelím aj., buď jako čisté, nebo ve směsi i s přimícháním esenciálních olejů. Nejsnáze dostupné, a proto nejběžněji používané jsou:
V případě pochybností ohledně alergických reakcí, provedeme test 24 hodin před použitím. Olej aplikujeme na ušním lalůčku nebo na malém kousku kůže předloktí a sledujeme průběžně stav pokožky i celkovou reakci dítěte.
U starších miminek můžeme použít k harmonizaci a léčení některé esenciální oleje, které působí na fyzickou i psychickou stránku bytosti a ladí rodiče provádějícího masáž na stejnou vibraci jako dítě. Nejběžněji užívaným esenciálním olejem pro relaxaci dětí je meduňka a pomeranč sladký. Přidáním několika kapek do nosného oleje získáme příjemně vonící olej s uvolňujícím účinkem:
Přehled esenciálních olejů vhodných pro děti je uveden v oddílu Terapie rostlinami - Aromaterapie - Rostlinné esence pro děti.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Mgr. Jana Hašplová, www.vedomerodicovstvi.cz