9495127
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Masážní oleje

Masážní oleje se vstřebávají pokožkou a přecházejí krevním oběhem do všech částí těla.

Masážní oleje se vstřebávají pokožkou a přecházejí krevním oběhem do všech částí těla. Již po třech minutách jsou v krvi prokazatelně přítomny účinné látky z olejů a přibližně za půl hodiny se absorbují do organismu a začnou plně působit. Mohou ovlivňovat tělesný systém na několik hodin, dnů nebo týdnů podle typu silice, podle celkového zdraví a stavu člověka. Značný vliv na naši mysl a city má i vůně olejů. Tohoto působení můžeme velmi účinně využít pro uvolnění a prohloubení relaxace. Jsou-li dodržena určitá pravidla, reagují i děti velmi spontánně a s radostí přijímají vůně jim příjemné. Když se dítě narodí, začíná komunikace tím nejpřirozenějším způsobem - dotekem a vůní matky a dítěte. Proto alespoň do půl roku dítěte masírujeme pouze velmi jemně vonícími nosnými oleji, které běžně koupíme v lékárnách (slunečnicový, olivový), nebo dražšími oleji se speciálními účinky (mandlový olej, jojobový olej, olej z pšeničných klíčků, z broskvových jader, z jader révy aj.).

Přehled některých rostlinných olejů vhodných pro děti a jejich užití při masáži:

Rostlinné oleje jsou panenské oleje bez příměsi konzervantů. Používají se jako nosné oleje k masážím, koupelím aj., buď jako čisté, nebo ve směsi i s přimícháním esenciálních olejů. Nejsnáze dostupné, a proto nejběžněji používané jsou:

 • Slunečnicový olej (slunečnice roční, Helianthus annus) - obsahuje vysoké procento kaseliny linoleové, je bohatý ne vitamin E, dobře působí na sliznice úst, žaludku a trávícího traktu, preventivně proti kardiovaskulárním chorobám. Lehce vysušuje, proto je vhodné ho míchat s jojobovým olejem v poměru 9 : 1, zejména na citlivou pokožku.Masážní olej
 • Mandlový olej (mandloň sladká, Prunus amygdalus var dulce) - lehce se vstřebává, je výživný, vhodný i pro dětskou pokožku, zklidňuje podráždění pokožky způsobené plenkami, je dobrý proti striím na břiše a prsou v těhotenství, vhodný na ošetření hrubé, popraskané kůže, ekzémů, akné a popálenin, regeneruje pleť po opalování.
 • Olivový olej (olivovník evropský, Olea europea) - obsahuje velké množství vitamínu E, vhodný pro ošetřování popraskané, hrubé pleti se sklonem k zánětům, na ošetřování ekzémů a bércových vředů.
 • Pupalkový olej (pupalka dvouletá, Oenothera liennis) - obsahuje vzácnou kyselinu gamalinoleovou působící proti volným radikálům, má příznivý vliv na kožní alergie, snižuje hladinu cholesterolu a hypertenzi, je vhodný pro citlivou, suchou a poškozenou pleť, pro léčbu lupénkyn a ekzémů.
 • Jojobový olej (simondsie čínská, Simondsia chineensis) - vhodný na ošertřování vlasů i pokožky, zejména lupénky a ekzémů, chrání pokožku před nadměrnou hydratací. Je využíván k ředění velmi drahých esenciálních olejů (např. růžového).

V případě pochybností ohledně alergických reakcí, provedeme test 24 hodin před použitím. Olej aplikujeme na ušním lalůčku nebo na malém kousku kůže předloktí a sledujeme průběžně stav pokožky i celkovou reakci dítěte.

Jak oleje uchovávat a používat:

 • Uchovávejte oleje vždy v chladu a temnu.
 • Kontrolujte datum spotřeby, nepoužívejte prošlé oleje, ani ty, na kterých není uvedno datum!
 • Při použití nenechávejte lahvičku s olejem dlouho otevřenou.
 • Esenci odkapávejte kapátkem.
 • Základní olej odlévejte do připravené misky a před masáží ho prohřejte v dlaních.
 • Používejte dostatek oleje, aby masáž byla plynulá a příjemná.
 • Použitý olej nevracejte do lahvičky, přenesením mikroorganismů z rukou zkracujete jeho životnost.

U starších miminek můžeme použít k harmonizaci a léčení některé esenciální oleje, které působí na fyzickou i psychickou stránku bytosti a ladí rodiče provádějícího masáž na stejnou vibraci jako dítě. Nejběžněji užívaným esenciálním olejem pro relaxaci dětí je meduňka a pomeranč sladký. Přidáním několika kapek do nosného oleje získáme příjemně vonící olej s uvolňujícím účinkem:

 • 1/2 - 1 rok - 1 lžíce nosného oleje + 1 malá kapka esence
 • 1 - 3 roky-1,5 lžíce nosného olej + 1 - 3 kapky esence
 • 3 - 15 let - 2 - 3 lžíce nosného oleje + 2 - 6 kapek esence
 • 15 let a více - asi 3 lžíce nosného oleje + 3 - 10 kapek esence

Přehled esenciálních olejů vhodných pro děti je uveden v oddílu Terapie rostlinami - Aromaterapie - Rostlinné esence pro děti.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Mgr. Jana Hašplová, www.vedomerodicovstvi.cz

Vytvořeno 2.4.2008 10:07:38 | přečteno 2716x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load