9434414
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Masáž přední strany dítěte - dolní končetiny

Teorie a postup následující masáže vychází z techniky V. Schneiderové-McClureové.

Polohy na masírování

  1. Sedíme na podložce s nohama nataženýma před sebe, nohy jsou u sebe a děťátko na nich máme položené hlavičkou směrem k chodidlům. Tato poloha je vhodná zejména u novorozených miminek. Masáž dětí
  2. U malých dětí můžeme k jejich většímu zklidnění použít "kolébku" z nohou, která vznikne tak, že dáme u pokrčených nohou chodidla k sobě a v jejich klenutí vznikne "důlek" pro dětskou hlavičku. Lehkým pohupováním dítě kolébáme.
  3. Sedíme s rozkročenýma nohama, nebo v tureckém sedu, nebo na patách s koleny od sebe a děťátko leží na podložce před námi hlavičkou od nás.
  4. Sedíme s rozkročenýma nohama, děťátko leží na podložce před námi hlavičkou od nás a jeho nožičky položíme přes svoje stehna. Tato poloha se dá použít i u větších dětí do věku, kdy ještě pohodlně a bez přesedání dosáhneme až na jejich hlavičku. Při masáži delších nožiček si můžeme pomoci i zapřením dětského chodidla o náš hrudník.
  5. V případě masáže odrostlejšího dítěte zaujmeme polohu vsedě na patách vedle dětského hrudníku, abychom dosáhli na dítě od hlavy k patě.
  6. Při masáži velkého dítěte nebo dospělého člověka použijeme masážní stůl, postel nebo jinou improvizovanou podložku. Důležité je, abychom mohli masírovaného nerušeně obcházet.

Dolní končetiny

Nejprve provedeme masáž jedné nohy, totéž zopakujeme na druhé noze. Každý tah provádíme 2-3krát. Masírujeme klidně, pomalu, rytmicky. Dýcháme zhluboka. Olej vždy prohříváme v dlaních a dostatečně jím prosytíme dětskou kůži.

  • Indické dojení. Uchopíme dětskou nožičku jednou rukou za patičku, palec je zeshora na jejím nártu a druhou rukou, se stejným uchopením, táhlými, pevnými, ale ne silovými pohyby masírujeme (dojíme) nožičku od kyčle ke kotníku střídavě oběma rukama z vnitřní i vnější strany. V oblasti kolínka (i všech ostatních kloubů) provádíme masáž velmi jemným hlazením. Rukama přehmatáváme tak, abychom se vždy dotýkali alespoň jednou rukou masírovaného těla.
  • Ždímání a kroucení. Dlaň jedné ruky položíme zeshora na nožičku v oblasti kyčle, dlaň druhé ruky navazuje zespoda na první ruku a protichůdnými krouživými pohyby suneme obě dlaně od kyčle ke kotníků ( jako když ždímáme prádlo). Uvolňujeme takto svalové napětí a odstraňujeme stres z dolních kobčetin.
  • Chodidlo. Na chodidle provádíme masáž nejintenzivněji z celého těla. Hlazení zde stimuluje činnost veškerých vnitřních orgánů a soustav.
    • Palci obou rukou položenými napříč na chodidlo - u větší nohy můžeme použít i více prstů - střídavě promasírujeme chodidlo od paty k prstům. Velmi bedlivě přitom sledujeme oči a mimiku dítěte, abychom zjistili, zda je mu tlak ještě příjemný.
    • Palci - u větší nohy i více prsty - "procházíme" celé chodidlo od paty k prstům. V případě, ře procházka dítě lehtá, nedošlo ještě k dostatečnému uvolnění, a proto tento prvek načas vynecháme. Po týdnu jej zkusíme opět zařadit a zjistíme, že dítě již krásně relaxuje a zůstává v klidu. Pokud ne, opět procházku odložíme.
    • Palcem, ukazováčkem a prostředníkem sevřeme úžlabí dětského prstu a krouživým pohybem ho promasírujeme až ke špičce. Na konci prstu zastavíme, prst lehce povytáhneme a uvolníme. Stimulujeme tak koncové body meridiánů. Tímto způsobem promasírujeme všechny prsty dětské nožičky. U miminek, která mají prstíčky velmi drobné, tento prvek masáže alespoň naznačíme.
    • Palcem, nebo celou dlaní s prsty ve směru chodidla, pohladíme chodidlo od paty k prstům a "stáhneme" únavu a napětí pryč z nožičky a dokončíme tak odstředivou masáž končetiny.
  • Přes nárt ke kotníkům. Palci obou rukou položenými napříč nártem postupně od prstíčků ke kotníkům promasírujeme nárt. Působíme tak na na plíce, hrudník, odvádíme lymfu atd.
  • Kroužky kolem kotníků. Palcem provádíme kroužky kolem kotníků a působíme tak blahodárně na daný kloub, na kyčel a křížovou oblast. Masáž je i prevencí proti zánětům středního ucha.
  • Švédské dojení. Postupujeme opět táhlými, pevnými pohyby jako při indickém dojení. Nyní však masírujeme opačně, od kotníku ke kyčli. Přes koleno opět postupujeme jemně.
  • Kroucení, ždímání, vařečkování. Princip je podobný předchozímu ždímání a kroucení, ale krouživými pohyby dlaní postupujeme opačně od kotníku ke kyčli, nebo prsty obou rukou necháme natažené proti sobě po stranách nohy a následující pohyb potom připomíná "otáčení vařečkou mezi nataženými dlaněmi" opět od kotníku ke kyčli. Tato varianta se dobře provádí zejména u kojenců.
  • Lehké pohoupání, uvolnění nohy. Po promasírování celé nožičky ji uchopíme jednou rukou za kotník a druhou nad kolínkem a lehce pohoupáme. Pokud je dítě uvolněné, končetina je těžká a vláčná. Nožičku pomalu položíme a celý postup opakujeme s druhou nohou.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle knihy Mgr. J. Hašplové "Masáže dětí a kojenců"

Vytvořeno 2.4.2008 10:08:04 | přečteno 3580x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load