9443630
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Masáž přední strany dítěte - břicho a hrudník

Masáž břicha

Masáž břicha obvykle děti milují ze všeho nejvíce na rozdíl od dospělých, kteří se na břiše cítí nejvíce zranitelní, a proto jsou zpočátku nedůvěřiví. Dítěte se po předchozí masáži dolních končetin zeptáme, zda můžeme pokračovat dále a záleží na jeho reakci slovní i mimické. Pokud je kladná pokračujeme dál, pokud je záporná, pohladíme dítě od hlavy až k patě, pomazlíme se s ním a masáž ukončíme.

Postup:

 • Mlýnek - Kroužíme celou dlaní kolem pupíčku ve směru hodinových ručiček! Podporujeme tak peristaltiku střev, harmonizujeme tok energie.
 • Vodní mlýn - Ruce položíme rovnoběžně nad sebe a suneme dlaněmi střídavě od hrudní kosti přes puMasáž břicha - Vodní mlýnek, obrázek se otevře v novém okněpík k podbříšku. Pohyby připomínají otáčení lipatek malého vodního mlýnku. Tato masáž vyrovnává napětí v horní a dolní částio krajiny břišní.
 • Potřásání nohou na uvolnění - Použijeme pouze v případě, že má děťátko problémy s kolikou. Tyto tři body body můžeme opakovat i 3-4krát během dne jako prevenci proti kolikovému napětí bříška i u dětí do tří měsíců věku.
 • Palci do stran - Roztíráme od středu bříška palci do stran.Masáž břicha - Měsíc, obrázek se otevře v novém okně
 • Slunce - měsíc - Oběma rukama vytáčíme stejné kroužky kolem pupíku, ale jednou rukou zpožděně. Masáž břicha - Slunce, obrázek se otevře v novém okněZačíná pravá ruka. která kreslí celé kolečko - sluníčko - a levá ruka namaluje v horní části bříška pouze půlměsíc. Zbytek kruhu přejedem po hřbetě své pravé ruky. Kromě energetického toku všech vnitřních orgánů harmonizujeme i peristaltiku tenkého a tlustého střeva.
 • Procházka prsty - Projdeme se prsty levé ruky od pravé strany bříška přes pupík na levou Masáž břicha - Procházka prsty, obrázek se otevře v novém okněstranu bříška. U miminek můžeme zřetelně cítit, jak před prsty hrneme "vzduchové bublinky". Pokud je dítě lechtivé, vynecháme tuto část masáže a zařadíme ji opět později, až bude dětská relaxace hlubší.
 • I love you - Nejkrásnější prvek dětské masáže si zaslouží, aby masírující osoba jej intenzivně prožívala a nahlas, nebo pouze v mysli dítěti říkala: "Mám Tě rád"! Přitom píše "písmena lásky" na dětské bříško a hrudníček. TMasáž břicha - I love you (I), obrázek se otevře v novém okněento prvek má několik částí:
  • I love you (I) - Špičky prstů pravé ruky položíme na srdíčko dítěte a jemným táhlým pohybem sjedeme přes krajinu břišní až na kyčle.
  • I love you (L) - Levou rukou napíšeme obrácené L. Prsty položíme na pravou prsní bradavku dítěte, dlaň na pravou stranu jeho bříška. Ruku pomalu a něžně suneme na levou stranu bříška až se prsty dostanou přesMasáž břicha - I love you (L), obrázek se otevře v novém okně hrudní kost k sedíčku a dlaň promasíruje horní okraj bříška. (L) dokončíme stejnou cestou, jako jsme masírovali (I) v předchozím bodě.
  • I love you (U) - Nyní pravou rukou napíšeme na dětské bříško a hrudníček obrácené U. Postupujeme od pravé kyčle dítěte nahoru pod pravou prsní bradavku, přes hrudní kost k srdíčku (jsou tam akupresurní body na pročištění horních i dolních cest dýchacích) a odtud postoupíme dolů k levé kyčliMasáž břicha - I love you (U), obrázek se otevře v novém okně dítěte.Celý postup zopakujeme a vnímáme, jak veškerá láska , kterou cítíme ke svému dítěti, proudí s každým tepem srdce našimi pažemi do dlaní a my ji dítěti předáváme právě v tuto chvíli. V celém vesmíru jsme nyní jen my a naše dítě.

Masáž hrudníku

 • Otevřená kniha - Ruce sepneme nad hrudníkem dítěte v oblasti hrudní kosti (zavřená kniha). Pomalu seMasáž hrudníku - Otevřená kniha, obrázek se otevře v novém okně naše dlaně rozjíždějí po dětském hrudníku směrem do stran až na boky (kniha se otevírá).
 • Motýl - Na dětském hrudníku si představíme otevřená křídla krásného velikého motýla. Budeme je hladit.Masáž hrudníku - Motýl 1, obrázek se otevře v novém okněMasáž hrudníku - Motýl 2, obrázek se otevře v novém okně
  • Připravíme si ruce na kyčle.
  • Pravou ruku suneme křížem od levého kyčle kolem pupíčku až k pravému rameni a s lehkým dotekem se vrátíme stejnou cestou zpět.
  • Levou ruku suneme od pravého kyčle k levému rameni a lehce zpět. Celý postup zopakujeme.Masáž hrudníku - Motýl 3, obrázek se otevře v novém okně

Zpracoval S. Flanderka podle knihy Mgr. Jany Hašplové "Masáže dětí a kojenců".
Vytvořeno 21.9.2013 17:22:29 | přečteno 5225x | S.Flanderka
 
load