9436011
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Bolí vás záda?

Pomozte si sami.

Nejdříve si nahmatejte místa, která jsou v bolavé oblasti citlivější než ostatní. Na ta při masáži zaměříte svou pozornost. Jak velmi záhy zjistíte, jsou místa, na která si nedosáhnete a tudíž je nemůžete masírovat. V tom případě je zapotřebí požádat o pomoc někoho dalšího. Pokud ale budete tuto metodu zkoušet často, postupně si najdete způsoby, jak si namasírovat i "nedostupná" místa. Nejméně přístupná je část zad mezi lopatkami. I když tam dosáhnete, většinou už chybí síla na odpovídající zásah. Nechte pracovat svou fantazii a vymyslete způsob, který vám bude vyhovovat. Bolavá místa můžete masírovat i vleže tak, že si lehnete na předmět, který svým dotekem dokáže odstranit nepříjemné pocity. To však je již na vás a vaší fantazii.

Jak postupovat?

Nejdříve si upřesníme pravidla, kterými se budeme při masáži řídit:

 • nikdy se nedotýkáme páteře
 • masírujeme-li v její blízkosti, pak vždy na prst od obratlů
 • masáž provádíme jedním nebo několika prsty
 • masírujeme vždy na jednom místě, krouživým pohybem doprava ve směru hodinových ručiček
 • prst přiložíme na bolavé místo a jemným tlakem masírujeme
 • po celou dobu masáže zůstává prst na jednom místě kůže
 • vždy je třeba věnovat pozornost oběma symetrickým bodům i v případě, že je bolestivá pouze jedna strana
 • body na pravé straně masírujeme levou rukou a obráceně (na vlastním těle)

Krk

Nepříjemný pocit se nejčastěji objevuje vzadu na krku na obou stranách páteře. Při otáčení hlavy většinou vnímáme tah svalů, který se projeví za uchem a na horní části ramen nedaleko ramenního kloubu. Mezi těmito krajními body budeme pátrat po nejcitlivějším místě a pokusíme se bolestivý bod rozmasírovat. Pokud najdeme bolestivé body v okolí páteře, musíme mít stále na mysli, že masírovat můžeme jen kolem páteře a vlastních obratlů se nedotýkáme. Dalším místem, které potřebuje naši pozornost, je vpředu mezi klíční kostí a krkem. Někdy se hůř hledá a po první masáži se stěhuje o kousek vedle.

Záda

Na zádech můžeme najít mnoho bodů, které jsou citlivé nebo bolestivé. Seznámíme se pouze s nejdůležitějšími body a řekneme si, jak se jejich vliv projevuje. Odpovídající body na obou polovinách zad mají vliv na stejné části těla. Výjimku tvoří body mezi lopatkami. Na levé straně se vliv projevuje předvším na oběhovém systému, pravá strana ovlivňuje dýchání. Celou oblast si rozdělíme do dvou částí:

 • Horní část začíná rameny, končí u posledního žebra a patří sem celá hrudní páteř. V okolí lopatek najdeme čtyři Automasáž zaddůležité body:
  • První je nedaleko ramenního kloubu na hraně lopatky. Bývá často citlivý a má vliv především na stav paže. Způsobuje brnění rukou, sníženou hybnost zápěstí, bolesti loktů i svalů celé paže.
  • Druhý bod je o něco výš a najdeme ho v okolí horního hrotu lopatky. Ovlivňuje hybnost ramenního kloubu.
  • Třetí bod je v okolí dolního hrotu lopatky. V některých případech může být příčinou bolesti na hrudi.
  • Poslední jsou body v úrovni čtvrtého až pátého hrudního obratle, které ovlivňují dýchání a oběhový systém a dvojice bodů umístěná nad posledním párem žeber.
 • Spodní část je ukončena kostmi pánve a zahrnuje bederní páteř. Všechny body se nacházejí v oblasti bederní páteře a částečně ovlivňují stav dolních končetin a jejich hybnost.

Hrudník vpředu

Bodům na přední části hrudníku se věnujeme pouze okrajově. Důležitá je dvojice bodů mezi klíční kostí a ramenním kloubem. Najdeme je lehce podle zvýšené citlivosti. Dále nás zajímají body mezi žebry u hrudní kosti. Opět je lehce najdeme a podle svých obtíží se pak budeme věnovat těm, které jsou nejcitlivější. Obecně lze říci, že horní část ovlivňuje stav paží a další body podle svého umístění mají vliv na odpovídající část hrudníku.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Ing. Věra Slavíková v časopise Regena

Vytvořeno 2.4.2008 10:05:09 | přečteno 4380x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load