9341774
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Akupunktura opravdu léčí

Akupunktura funguje.

Podle článku v MF Dnes ze dne 14.5. 2005 (autorka Eva Bobůrková), britští vědci sledovali účinek akupunktury na mozek pomocí moderních zobrazovacích metod. A jejich závěr zní:

"Akupunktura funguje a určitě nejen jako placebo".

Při svém výzkumu britští vědci využili jako důkazy snímky mozku z počítačového emisního tomografu. Na nich vědci prokázali, že se během akupunktury aktivuje jedna část, která se patrně podílí na regulaci pocitů bolesti. Aby prozkoumal Akupunkturní jehlydůkladně podíl psychiky (tzv. placebo efektu), tým George Lewitha použil u zkoumaných osob kromě skutečných jehliček i nástroje tupé, které nepronikají kůží, a jehly podobné divadelním atrapám dýk - ty mají hrot, který však při bodnutí zmizí v rukojeti. Takovýmito jehlami oklamali vědci část zkoumaných osob, které se domnívaly, že jsou ošetřeny akupunkturní metodou, a přitom nebyly. V obou případech se objevila aktivita ve stejných částech mozku - v oblastech, které souvisejí s produkcí vnitřních opiátů. To jsou látky, které si mozek vyrábí sám, aby tlumil bolest.

Dráhy vnímání bolesti dělí odborníci na dva typy: díky první dráze člověk rozeznává a uvědomuje si, kde co bolí, tedy má na starosti racionální aspekty bolesti, druhá dráha zprostředkovává emoční prožitek strachu, zoufalství, je podvědomou reakcí psychiky. Obě dráhy se aktivují při bolesti. Výzkumný tým použil moderní zobrazovací metody k tomu, aby ukázal, že ošetření pravými jehlami nastartuje aktivitu i v těch oblastech mozku, které se "nerozsvítí" při použití jehel falešných. Opravdová, nikoli jen hraná, akupunktura rozsvítila mozek ještě v oblasti zvané insula v mozkové kůře, která je zapojena právě v afektech, emocích. Podráždění nervových zakončení pod kůží tedy vede po nervových drahách až do mozku a ten pak rozehraje celou škálu fyziologických pochodů, na jejichž konci může být ústup bolesti či nemoci.

Je to první studie, která na snímcích mozku dokázala, že akupunktura učinkuje nejen jako placebo. Britští vědci s uspokojením konstatovali, že akupunktura může vést k významnému dlouhodobému zlepšení zdravotního stavu. Je např. prokázáno, že pomáhá od bolestí hlavy, od ranní těhotenské nevolnosti, snižuje vysoký krevní tlak atd.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková

Vytvořeno 2.4.2008 9:52:55 | přečteno 3160x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load