Nedostatek pohybu vede k oslabení svalů a vazů páteře.
S bolestí zad v oblasti bederní páteře se setkáváme velmi často. Jde o nejčastější typ muskulo - skeletálního postižení, kterým trpí během života více než 50% dospělé populace v západních zemích. Pod pojmem bolesti bederní páteře rozumíme akutní či chronické obtíže, které postihují dolní část zad - od hranice žeber směrem distálně. Pacient si stěžuje na silné bolesti, často s propagací do hýždí, do jedné nebo obou dolních končetin. Pozorujeme výrazné omezení hybnosti, bolesti při chůzi. Někdy udává nemocný sníženou citlivost až necitlivost v dolních končetinách.
Příčin bolestí v bederní oblasti je podle čínské medicíny několik:
1. nadměrná fyzická zátěž - zejména zvedání těžkých předmětů, ale též náročná cvičení, aerobic, balet oslabují bedra dvěma způsoby:
2. nadměrná sexuální aktivita vyčerpává energii ledvin, čímž dochází ke snížení výživy zádových svalů. Jedná se výlučně o chronické bolesti.
3. těhotenství a porod
4. napadení zevním chladem a větrem. Jde o velmi častou příčinu bolestí v zádech. Oblast, která je sídlem původní energie yuanqi a sídlem ohně brány života mingmen, by měla být udržována v teple a chráněná před větrem. Vystavení chladu, vlhku a větru snadno vede k usazení škodliviny ve svalech a drahách a tím k akutní nebo chronické bolesti beder.
5. duševní přepracování. Bez adekvátního odpočinku vede za několik let k nedostatku yin ledvin, ke snížené výživě v bederní oblasti a k chronickým bolestem této oblasti.
6. nedostatek pohybu. Sedavé zaměstnání, rozvoj automobilismu a obecně méně pohybu vede k oslabení svalů a vazů páteře.
To vše vede k blokádě oběhu čchi krve v postižené oblasti a k oslabení energie ledvin. V léčbě akutních i chronických bolestí bederní oblasti dosahujeme výborných výsledků akupunkturou, která dokáže zmírnit bolesti i zlepšit hybnost pacienta. Terapeutickým principem je tedy oživení oběhu čchi a krve, rozpuštění stagnací, odstranění větrného chladu a vlhkosti a vyživení energie ledvin. Postiženou oblastí probíhá dráha močového měchýře a žlučníku, dále dráhy ústřední a řídicí, což zohledníme při výběru lokálních i vzdálených bodů. Jehly ponecháváme napíchnuté 20 - 30 minut, důležitá je manipulace s jehlou v průběhu terapie. Ke zmírnění obtíží, tj. k odstranění bolesti a zlepšení hybnosti pacienta, je zapotřebí většinou 10 - 15 sezení akupunktury, po 5 sezeních by měl pacient pozorovat jednoznačné zlepšení stavu. Je-li porucha způsobena vniknutím větrného chladu, bývá terapeutický efekt rychlejší než u chronických obtíží.
Velmi výhodná je při tomto onemocnění kombinace akupunktury s baňkováním postižené oblasti. Často využíváme pohyblivé baňkování i metodu guasha. Je-li bolest zhoršena chladem nebo vlhkem, mívá výborné účinky moxibusce. Úlevu od bolesti přináší rovněž tuina masáž. Důležité je udržovat bolestivou oblast v teple, vyhýbat se chladu a průvanu, stejně jako nadměrné fyzické námaze. Přiměřené tělesné cvičení, např. qigong nebo taiji může mít naopak výborný preventivní účinek.
Zpracoval S.Flanderka podle článku D.Komárkové , www.tcmbohemia.cz