9436186
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Akupunktura a bolesti bederní páteře

Nedostatek pohybu vede k oslabení svalů a vazů páteře.

S bolestí zad v oblasti bederní páteře se setkáváme velmi často. Jde o nejčastější typ muskulo - skeletálního postižení, kterým trpí během života více než 50% dospělé populace v západních zemích. Pod pojmem bolesti bederní páteře rozumíme akutní či chronické obtíže, které postihují dolní část zad - od hranice žeber směrem distálně. Pacient si stěžuje na silné bolesti, často s propagací do hýždí, do jedné nebo obou dolních končetin. Pozorujeme výrazné omezení hybnosti, bolesti při chůzi. Někdy udává nemocný sníženou citlivost až necitlivost v dolních končetinách.

Příčin bolestí v bederní oblasti je podle čínské medicíny několik:

1. nadměrná fyzická zátěž - zejména zvedání těžkých předmětů, ale též náročná cvičení, aerobic, balet oslabují bedra dvěma způsoby:

  • čistě fyzicky - namáhá a vyčerpává bederní svaly
  • na úrovni energetické - oslabuje čchi ledvin. V akutním případě může nadměrná fyzická zátěž způsobit lokální stagnaci čchi a krve a vyvolat tak intenzivní bolest.

2. nadměrná sexuální aktivita vyčerpává energii ledvin, čímž dochází ke snížení výživy zádových svalů. Jedná se výlučně o chronické bolesti.

3. těhotenství a porod

  • na fyzické úrovni dochází k velké zátěži bederní oblasti
  • po stránce energetické jde opět o vyčerpání esence ledvin. Bolestmi zad trpí především ženy se slabou tělesnou konstitucí, které neměly dostatečnou poporodní regeneraci, nebo které měly více porodů za sebou v krátkém čase.

4. napadení zevním chladem a větrem. Jde o velmi častou příčinu bolestí v zádech. Oblast, která je sídlem původní energie yuanqi a sídlem ohně brány života mingmen, by měla být udržována v teple a chráněná před větrem. Vystavení chladu, vlhku a větru snadno vede k usazení škodliviny ve svalech a drahách a tím k akutní nebo chronické bolesti beder.

5. duševní přepracování. Bez adekvátního odpočinku vede za několik let k nedostatku yin ledvin, ke snížené výživě v bederní oblasti a k chronickým bolestem této oblasti. Bolest bederní páteře

6. nedostatek pohybu. Sedavé zaměstnání, rozvoj automobilismu a obecně méně pohybu vede k oslabení svalů a vazů páteře.

To vše vede k blokádě oběhu čchi krve v postižené oblasti a k oslabení energie ledvin. V léčbě akutních i chronických bolestí bederní oblasti dosahujeme výborných výsledků akupunkturou, která dokáže zmírnit bolesti i zlepšit hybnost pacienta. Terapeutickým principem je tedy oživení oběhu čchi a krve, rozpuštění stagnací, odstranění větrného chladu a vlhkosti a vyživení energie ledvin. Postiženou oblastí probíhá dráha močového měchýře a žlučníku, dále dráhy ústřední a řídicí, což zohledníme při výběru lokálních i vzdálených bodů. Jehly ponecháváme napíchnuté 20 - 30 minut, důležitá je manipulace s jehlou v průběhu terapie. Ke zmírnění obtíží, tj. k odstranění bolesti a zlepšení hybnosti pacienta, je zapotřebí většinou 10 - 15 sezení akupunktury, po 5 sezeních by měl pacient pozorovat jednoznačné zlepšení stavu. Je-li porucha způsobena vniknutím větrného chladu, bývá terapeutický efekt rychlejší než u chronických obtíží.

Velmi výhodná je při tomto onemocnění kombinace akupunktury s baňkováním postižené oblasti. Často využíváme pohyblivé baňkování i metodu guasha. Je-li bolest zhoršena chladem nebo vlhkem, mívá výborné účinky moxibusce. Úlevu od bolesti přináší rovněž tuina masáž. Důležité je udržovat bolestivou oblast v teple, vyhýbat se chladu a průvanu, stejně jako nadměrné fyzické námaze. Přiměřené tělesné cvičení, např. qigong nebo taiji může mít naopak výborný preventivní účinek.

Zpracoval S.Flanderka podle článku D.Komárkové , www.tcmbohemia.cz

Vytvořeno 26.2.2012 16:31:46 | přečteno 6480x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load