Akupunktura je součástí tradiční čínské medicíny a je stará několik tisíc let. I když tuto metodu už využívá mnoho lékařů, zařadili jsme ji mezi Alternativní terapie, protože ještě není samozřejmým ošetřením v našem zdravotnictví.
Akupunktura působí na nervový systém, žlázy s vnitřním vylučováním, zasahuje do energometabolických pochodů organizmu. Má protibolestivé, protizápalové, protikřečové účinky, zvyšuje obranyschopnost organizmu, vylaďuje fyziologické pochody organizmu. Používá komplexní přístup k člověku, ne jen k jeho jednotlivým chorobám a snaží se o dosáhnutí rovnováhy v celém těle.
Acus je latinsky jehla a punctura je vpichování, nabodávání. Akupunkturní jehly se vpichují do akupunkturních bodů, které jsou rozmístněné po celém těle ( hlava, trup, končetiny) a seřazených na jednotlivých meridiánech. Meridiány jsou dráhy (kanály), kterými proudí energie. Každý meridián a body na něm, souvisí s některým orgánem např. meridián plic, meridián žaludku atd. Když je některý z akupunkturních bodů "ucpaný" (příslušný orgán není v pořádku), v těle dochází k nerovnováze ( je zabráněno toku energie) a vznikají zdravotní problémy. Když se ošetří vybrané body na meridiánu, energie začne znovu proudit, tělo se dostává do rovnováhy a zbavuje se bolestí a dalších zdravotních problémů.
Jedním ze způsobů akupunktury je vpichování jehliček do bodů nacházejících se na ušním lalůčku, který je jakýmsi zrcadlem celého těla. I na něm se nacházejí body související s jednotlivými tělesnými orgány a fukcemi. Tento způsob akupunktury se nazývá aurikulární terapie.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková
Dvanáct řádných drah spolu s přední a zadní střední drahou tvoří čtrnáct drah s aktivními body používanými při léčbě akupunkturou nebo moxováním.