9436011
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Akupresura nohou

Akupunkturisté vypracovali přesnou mapu zon.

V posledních letech se dostává stále více do popředí psychosomatická medicína. Jejím principem je poznání, že psychika ovlivňuje tělo nejméně stejně významně jako tělo psychiku. Optimální stav je tedy stav rovnováhy mezi souhrnnou funkcí psychickou a souhrnnou funkcí tělesnou. Nerovnováha se projevuje zprvu sotva patrnými, později mírnými potížemi, postupně dochází k poruše funkce již diagnostikovatelné a konečně ke změnám trvalého rázu. Tuto posloupnost plně respektuje stále populárnější a žádanější akupunktura a také v tomto principu tkví tajemství jejího úspěchu. Dokáže úspěšně a přesně napomáhat organismu a stabilizovat stav rovnováhy, tedy stav, kterému říkáme zdraví.

Je samozřejmé, že všechny faktory známé správné životosprávy se uplatňují při udržování zdraví, ale lidé vždy hledali a hledají postupy, které jsou svým účinkem zřetelnější a také cílenější. Tak dochází k renesanci požívání bylinných čajů, relaxačních a koncetračních cvičení jógy, hydroterapie, saunování, zpřeňování dietních režimů a pod. To všechno se snaží lidé dělat sami pro sebe, aniž by k tomu potřebovali lékaře. Podle rozsáhlých výzkumů světové zdravotnické organizace koncem 20. století jen 18 % onemocnění vyžadovalo přímou lékařskou pomoc. Tedy z toho vyplývá, že dobře ošetřovaný organismus sám o sobě se vypořádá s řadou skrytých a nepozorovatelně probíhajících příznaků onemocnění. Moderní člověk žije rychleji a dynmičtěji než jeho předkové a tak také vznáší požadavky na účinnější metody, které by pomohly jeho organismu rychleji se vypořádat se stavy, které lze obecně charakterizovat ja ko snadná únavnost, poruchy koncentrace mysli, pocity těžkých údů, zaujatost hlavy, pobolívání hlavy, nechutenství, poruchy trávení, pocity mrazení v zádech, studené končetiny, návaly horka, stavy úzkosti a svírání hrudníku, pocity staženého hrdla, bezdůvodná ospalost, nespavost, závratě a podobně. Je zřejmé, že ne vždy jde o útok nemoci v pravém slova smyslu, častěji jsou pozorovány souvislosti se sluneční aktivitou, geomagnetickou aktivitou, s meteorologickými vlivy a ještě další, které nejsou dosud řádně zpracovány. Není zvláštností, když se pracující člověk cítí unavený, rozladěný, podrážděný, uštvaný a lítostivý. Zvláště ženy, na kterých ve většině stále spočívá ještě druhá směna v domácnosti hledají úlevu v pití černé kávy, kouření, v koupelích a analgetických lécích. To sice přinutí organismus k dalšímu výkonu, ale ke zdraví to rozhodně nepřispívá.

Modernizovaná akupunktura je dosti složitá pro samotné lékaře, natož pro laiky, ale její odnož akupresura je jednodBod 37-akupresurauchá, dá se Chodidlo-akupresuraodkoukat a provádět kdykoliv a kdekoliv. Její účinek je kontrolovatelný a změny, které vyvolává nejsou překotné a tedy je časová rezerva, jak přestat aniž by došlo k výraznějšímu zhoršení stavu. Akupunkturisté vypracovali přesnou mapu zon, což jsou malé plošky na chodidlech, prstech, nártech a hranách nohou a prstech a dlaních rukou, s podobnými vlastnosti jako akupunkturní body. Jejich citlivost ukazuje na poruchu té které části těla, orgánu a jeho funkce. Vlivem na zonu umožníme zpětnou vazbu a dochází k úlevě a úpravě funkce. Akupresura prováděná na těchto zonách tedy přináší poměrně rychlou úpravu ve vyjmenovaných stavech i při onemocnění zřetelnějších. V podstatě se hlava promítá do prstů, zejména palců nohou, oblast bříšk prstů (záprstí) prezentuje hrudník, klenutí v celé šíři nohy oblast břicha, vnitřní hrana nohy a patamá spojení s páteří, ledvinami a pohlavními orgány, zevní hrana nohy prezentuje velké klouby od shora dolu a končetiny atd.

Akupresura nohou

Zony nohou-akupresura1, obrázek se otevře v novém okně

Bod 36-akupresura, obrázek se otevře v novém okně

1 hlava a sinusy 11 ledviny 21 plíce, bronchie 31 ischias
2 epifýza 12 žaludek, solar plexus 22 játra 32 srdce
3 hypofýza 13 slinivka 23 žlučník 33 slezina
4 migréna 14 močový měchýř 24 nadledvinky 34 zánět, energie
5 hlasivky a štítná žláza 15 močovod 25 tlusté střevo 35 dna, prostata, koleno
6 krk 16 trojklanný nerv 26 slepé střevo 36 dýchání, slezina, slinivka
7 záda 17 hemeroidy, konečník 27 kyčel 37 oči, lymfatické žlázy
8 štítná žláza 18

oči

28 tenké střevo, vnitřnosti 38 prostata, vaječník
9 příštitná tělíska 19 paže, ruce, ramena 29 koleno 39 prostata, penis, děloha
10 koleno 20 uši 30 lýtka 40 prostata, trojklanný nerv

Presura nevyvolává změny při vlivu na zonu jejíž cílový orgán je v pořádku. Proto je možné proces urychlit sVnitřní strana nohy-akupresura, obrázek se otevře v novém okněoučasným Vnější strana nohy-akupresura, obrázek se otevře v novém okněpůsobením na více plošek - zon - a efekt se uplatní jen tam, kde je ho třeba, tedy tam, kde je rovnáha funkce narušena. Tato okolnost byla známá v Číně a Japonsku již před více než patnácti stoletími. Lékaři doporučovali např. pro domácí léčbu škopek s vodou a drobnými kaménky, do kterých se nohy mírně bořily a přešlapováním došlo k intenzivní presuře a masáži skoro všech reflexních zon nohou. Po takové léčebné proceduře se budete cítit velmi uvolněni, budete mít pocit lehkosti a vaše potíže se zmírní nebo i zmizí. V moderní době se doporučují různé akupresurní rohože, ale to neznamená, že původní verzi, např. ve formě bedýnky a oblázků, nelze používat.

Podrobnější seznámení s možnostmi působení na tlakové body nohou vám postupně poskytne oddíl Reflexní terapie.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková

Vytvořeno 2.4.2008 9:57:49 | přečteno 23111x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load