Hlavní očistnou aplikací uriny je použití k výplachům tlustého střeva.
Udržování tlustého střeva v čistotě má jediný praktický cíl: zabránit zanesení škodlivinami, které by dříve nebo později podstatně přispěly k jeho onemocnění rakovinou. Rakovina tlustého střeva je v současné době nejčetnější formou rakovinného onemocnění a právě naše země v něm má, bohužel, neslavný primát.
Tlusté střevo měří něco přes metr, má vzestupný, příčný a sestupný tračník, na který navazuje esovitá klička, předcházející přímým úsekem do konečníku. Plní řadu důležitých funkcí:
Je potaženo mikroflórou, která je živnou půdou pro 400 - 500 druhů střevních bakterií a podílí se jejich činností na konečném procesu trávení. K normálnímu působení střevní flóry v procesech konečné fáze trávení potravy je důležité, aby v tlustém střevě bylo slabě kyselé prostředí a dostatek vlákniny. Nevhodná strava, nepravidelné vyprazdňování a převaha hnilobných procesů vytváří ve střevě alkalické prostředí a tím bujení patologické mikroflóry na úkor mikroflóry normální. Hnitím bílkovin se tvoří metan, který rozrušuje vitamíny skupiny B a snižuje tak obranyschopnost organismu, dochází k nekontrolovatelnému růstu tkání, což může mít za následek zhoubné bujení. Utvoří se plísně, které jsou podhoubím různých nemocí, jedy vzniklé hnitím zbytků v tlustém střevě jsou roznášeny krevním oběhem do celého těla. To je opět základem nemocí.
Jednotlivé části tlustého střeva reflektují činnost tělesných orgánů a ovlivňují jejich stimulaci. Při nefungujícím tlustém střevě je vážně ohroženo fungování ostatních orgánů:
Základem péče o tlusté střevo je očista, kterou provádíme především výplachem pomocí klystýrů. Podáváme je až po dokonalém vyprázdnění střev. Klystýry s určitým obsahem uriny aplikujeme jako základní při celkové očistě organismu, k léčbě specifických střevních potíží a během léčebného hladovění. Účelem této očisty je zregenerovat funkce tlustého střeva a připravit střevo, aby bylo schopno přijmout při dalších krocích očisty hleny z krevního řečiště. Očista umožní obnovit mokroflóru tlustého střeva, zbavit se patologické střevné flóry, nánosů na stěnách střeva a případné zácpy.
Nálev si připravíme z převařené vlažné vody, do které přidáváme určité množství uriny. Používá se urina čerstvá, den či dva odstátá, nebo odpařená. Do 500 ml převařené vlažné vody přidáme 100 - 200ml čerstvé uriny. Obsah vlijeme do irigátoru, hadičku zajistíme uzavřením kohoutku a irigátor zavěsíme asi 1 metr nad vanu. V kleče ve vaně na kolenou zavedeme rektální rourku irigátoru, potřenou vazelinou, do konečníku a uvolníme kohoutek. Obsah postupně během 10 - 30 minut vyprázdníme do střeva. V břiše vytvoříme negativní tlak tím, že se "nadýchneme" plícemi, aniž bychom vzduch nasáli nosem nebo ústy. Tím dostaneme nálev co nejdále do střeva a snažíme se co nejdéle jej tam udržet. Množství nálevu postupně zvýšíme až na 1,5 litru v přiměřeném poměru s urinou. Pokud usilujeme o vypláchnutí celého tlustého střeva, lze to provést pomocí vysokého nálevu. K němu použijeme mužskou cévkovací hadičku o délce asi 60 cm, potřeme ji vazelinou a opatrně zavedeme do tlustého střeva. Po uvolnění obsahu irigátoru roztok ve střevě posouváme polohováním na boku a masáží břicha proti směru hodinových ručiček. Klystýry provádíme 5 týdnů nejlépe mezi pátou a sedmou hodinou ranní, kdy je denní biologická aktivita tlustého střeva nejvyšší následovně:
1. týden - každý den
2. týden - obden
3. týden - každý třetí den
4. týden - každý čtvrtý den
5. týden - jedenkrát
Lidé, kteří mají problémy s vyprazdňováním, nebo trpící polypy tlustého střeva, použijí urinu odpařenou na 1/4 původního množství. Do 500 ml vody přidáme 100 ml odpařené uriny. Odpařená urina má silný energetický náboj, proto klystýry podáváme spíše ráno, protože bychom mohli mít problém s usínáním. Odpařená urina také silně stimuluje peristaltiku směrem ke konečníku. U lidí trpícími hemeroidy by mohlo dojít k výhřezu hemeroidů. Postupujeme opatrně a řídíme se individuální reakcí organismu. Naloucháme svému tělu.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle článku MUDr. Vilmy Partykové v časopise Meduňka