9424733
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Rozhovor s Lámou Lobsangem

Západ má nemocnou duši.

Tibetská tradiční medicína je léčebný systém starý osm tisíc let. V hlubokých meditacích zde lámové získávali vědomosti a Lama Lobsangznalosti, ze kterých lidstvo čerpá dodnes. Tradiční tibetskou medicínu sepsal až historický Buddha Gautama, který se mimo jiné manifestoval i jako Budha léčitel Šakjamuni. Ten sestavil čtyři základní velké tantrické knihy o medicíně, ze kterých dodnes tradiční tibetská medicína vychází. Navíc je však doplněna o bohaté zkušenosti z praxe a další nové vědomostmi, které někteří osvícení mniši získali v hlubokých meditacích. Tato tajemství byla uchovávána v rámci kruhu zasvěcených na půdě klášterů, ale dnes jejich blahodárné účinky můžeme poznat i my. Někteří tibetští mniši a učitelé se totiž rozhodli, že části jejich tajných nauk, týkající se konkrétně zdraví, by měl mít k dispozici každý, kdo potřebuje pomoci. Jedním z těch, kteří chtějí předat tisícileté tradice staré tibetské medicíny, je i ctihodný Tulku Lama Lobsang, který poprvé zavítal do Čech a v Praze předával tajemství tradiční léčby.

Lama Lobsang řekl:

"Západ má nemocnou duši - lidé na západě ztratili vztah k přírodě. Zdejší způsob myšlení a každodenní život vás nutí žít a pracovat nepřirozeně. Ztratili jste cit pro vlastní tělo a už sotva vnímáte škodlivé vlivy pro vaši duši. Všimnete si, že něco není v pořádku často až když onemocníte. Ale vaše medicína, které si velmi vážím, mnohdy nepomáhá řešit to, co vás nejvíc tíží. Jsou to totiž často nemoci vaší duše, které nakonec zapříčiní i onemocnění těla".

Jak probíhá vyšetření u tradičního tibetského lékaře?

Existují tři různé úrovně léčitelů. Nejlepší doktor je Budha - osvícený muž. Když se stanete osvíceným, všechno víte. Příčiny, následky i způsoby léčby. Druhou úroveň představují speciální techniky, velmi jemné a přesné. Jde o tajné tibetské nauky, do kterých se zasvěcujeme z generace na generaci a týkají se to zejména lidského tepu. Naše tělo je jako počítač a lze z něj získat všechny potřebné informace. Měříme a zjišťujeme všechny rytmy těla ze kterých lze usoudit na mnoho různých problémů, kterými pacient trpí. Potřebujete k tomu dlouhou zkušenost a mnoho znalostí a přesto je stále možné, že uděláte chybu. Třetí úroveň je více méně běžná a standardní, jakou možná znáte, nebo si ji jistě dovedete představit. Lékař prohlíží tělo nemocného, pak s pacientem pohovoří a zkombinuje svá zjištění s jeho pocity a problémy. Jestliže to stále není jasné, je třeba zkontrolovat například jeho krev a moč. Nikoliv v laboratořích, zkoumáme jejich zabarvení a reakce.

V čem spočívá vaše terapie?

Většinou se mé rady týkají způsobu stravování. Eventuálně poradím speciální cvičení na rozproudění toho toku energie, který ve vašem těle stagnuje a způsobuje nemoc. Jde o velmi specifická a osm tisíc let stará cvičení lu-jong, která přednáším a vyučuji. Tato cvičení byla vždy součástí tajných klášterních tradic, ale tu část která se týká medicíny a zdraví, je myslím správné ukázat a předat lidem. Velmi důležitou součástí léčby by měly být i speciální léky naší medicíny, ale k jejich distribuci na západě by bylo nesmírně komplikované získat nějaká povolení, takže ty bohužel k dispozici nemám. Mohu ty léky doporučit a je potom možné je oficiálně získat v Indii, pokud má pacient skutečný zájem.

Jsou nějaké specifické nemoci, se kterými máte výrazně lepší úspěchy než západní medicína?

Já jsem západní medicínu nestudoval. Věřím, že umí velmi dobře řešit akutní problémy, jako jsou například různé úrazy a operace. Ale ze zkušenosti vím, že jsou nemoci, se kterými si neví rady a které je naopak pro nás přímo radost léčit. Nejvýraznější je to třeba u revma, artritidy nebo nervových onemocnění. V některých zemích se proto pokouší zavést naši tradiční léčbu do běžných lékařských postupů, ale není to jednoduché. Dnes bohužel není důležitý prospěch člověka, ale byznys a obchodním zájmy velkých farmaceutických společností.

Psychické problémy řešíte také bylinami?

Tibetská medicína věří, že jsou dva typy nemocí. Fyzické a mentální utrpení. Obojí jsou pro nás stejně závažná onemocnění. Na fyzickou bolest máme léky, postupy a dokonce i operace, i když ne tak dobré, jako na západě. Pak je tu utrpení duševní, ať už se zdá být odůvodněné, či jakoby bezdůvodné. Pokud je příčina mentálního utrpení v těle a tedy na fyzické úrovni, je možné ji odstranit tím, že vyléčíme tělo. Pokud je příčina jinde, problém je složitější a tady začíná buddhistická medicína. Vnitřní a vnější buddhizmus. Mnoho lidi považuje utrpení za přirozenost. Pak se ale nedá změnit. My říkáme, že člověk není stvořen proto, aby trpěl a změnit to je možné.

Někteří lidé věří, že nemoci mohou být projevem karmy, kterou si neseme třeba i z minulých životů... (karma pozitivní i negativní dopad našich skutků z minulých životů na náš život současný)

Ano, to je i tibetský pohled na věc. Všechny nemoci jsou projevem karmy, ať už krátkodobé, kdy třeba podceníme počasí, špatně se oblečeme a nachladneme, anebo té dlouhodobé, při které často původ obtíží vůbec není možné vysledovat. Můžete dělat pro sebe a své tělo maximum a žít tím nejzdravějším způsobem života a stejně onemocníte a to je karma z minulosti. Takové nemoci se pak dají léčit jen velmi těžce, ale vše je možné změnit - my nevěříme v Budhu jako křesťané v Krista. My věříme na příčinu a následek a možnost změny.

Jak ale tedy takové změny dosáhnout a zůstat věčně mladí?

Příčinou všech nemocí i obtíží je vždy nevědomost. Dokud ji nepřekonáme, budeme trpět a budeme nemocní. Nad nevědomostí vítězí poznání, když pochopíme, které jednání nám přináší radost nebo utrpení. Když správným způsobem vidíme, jaké věci a jevy ve skutečnosti jsou, a ne jen jaké se zdají být. Pak si uvědomíme, že naše myšlenky jsou příčinou všech změn a právě jen tímto způsobem můžeme potíže překonat. Nevědomost způsobuje lpění a žádostivost. Označujeme tak touhu něco vlastnit a ovládat a neschopnost umět * opustit věci nebo i lidi. Obojí je způsobeno nevědomostí a právě nevědomost je tou hlavní příčinou většiny našich zdravotních problémů. Nad touto základní nevědomostí však běžná medicína nemůže nikdy zvítězit.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, zdroj www.zdravi.centrum.cz

Vytvořeno 13.10.2008 11:09:40 | přečteno 2955x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load