Slezina je společně se žaludkem hlavním orgánem trávící soustavy.
Slezina má tři důležité funkce: reguluje přepravu a přeměnu, zodpovídá za produkci krve a udržení krevní tekutiny v cévách a také řídí vzestup čistého. Má oválný, srpovitý tvar a fialovočervenou barvu. Nachází se v horní části dutiny břišní, za levým podžebřím, pod bránicí. Z fyziologického hlediska zahrnuje pojem slezina v tradiční čínské medicíně jak slezinu, tak slinivku. Spolu se žaludkem patří k prvku země. Odpovídá energii babího léta, má vztah ke středu, odpoledni a přeměně, souvisí s ní žlutá barva a sladká chuť. Její tkání jsou svaly, emocí přemítání, hlasovým projevem zpěv a její tekutinou jsou sliny. Smyslovým orgánem sleziny jsou ústa a její svěžest se odráží na rtech.
Slezina je zodpovědná za příjem potravy, kterou přeměňuje (trávení) a jemné esence (výživné látky) pak přepravuje do celého těla. Ty nejprve putují nahoru do plic, odtud do srdce a cév a jejich prostřednictvím do všech tkání a orgánů. Proto výživa celého těla závisí na tom, v jakém stavu se nachází slezina. Výživné látky jsou nezbytné pro udržování vitálních funkcí organismu po narození, a proto je slezina v TCM charakterizována jako základ pro postnatální život a původce tvorby energie a krve. Při oslabení těchto funkcí sleziny se objevuje nadýmání břicha, nechutenství a později únava, hubnutí a nedostatečnost energie a krve. Slezina dále řídí přepravu a přeměnu fyziologických tekutin a zajišťuje rovnováhu jejich metabolismu. Zodpovídá za přemisťování tekutin nezbytných k vyvživování organismu a zároveň odesílá nevyužité tekutiny do ledvin, kde se přeměňují na moč a vyloučí se z organismu. Při oslabení této funkce dochází ke stagnaci vlhkosti, vzniku hlenu, popřípadě otoků. Krev se tvoří z jemné esence z potravy. její tvorba závisí na přepravní funkci krve, pokud je silná, je i dostatek krve, v opačném případě se krevní tekutina tvoří v nedostatečném množství. Slezina kromě toho zodpovídá za udržování krve v cévách. To umo6ňuje normální cirkulaci krve. Uchovávat krev v cévách může slezina díky energii. Ta je dostatečně silná v případě, že slezina dobře zastává svou přepravní funkci, pokud je narušena, jsou energie a krev nedostatečné a krev se nemůže v cévách udržet. Jemné esence z potravy přepravuje slezina nahoru, kde plíce společně se srdcem produkují energii a krev, které vyživují všechny orgány a tkáně. Nahoru tedy posílá slezina vše čisté a naopak žaludek sesílá dolů vše nečisté. Tyto procesy společně zajišťují trávení.
Pokud je vzestupná funkce sleziny v pořádku, je tělo dobře vyživováno a naopak, pokud je nedostatečná, objeví se mžitky před očima, závratě, vyčerpaný dech, nedostatek sil, rozpínání břicha, průjem, vyhřeznutí konečníku či dokonce pokles vnitřních orgánů. Jakýkoli problém se slezinou se může odrazit na všem, co se slezinou souvisí, tedy na svalech, rtech a ústech. Jakmile je energie sleziny nějakým způsobem narušena, projeví se to na nedostatečně vyvinutých svalech, svalstvo je vyhublé, ochablé a může až atrofovat. Končetiny jsou v tomto případě těžké a slabé. Pokud je slezina v pořádku, projeví se to i na rtech - jsou hladké, lesklé a červené. Bledé rty bez lesku či dokonce nažloutlé jsou příznakem oslabení energie sleziny, rozpraskané rty indikují nahromadění horka ve slezině a v žaludku. Otvorem sleziny jsou ústa, kde se projevuje vnámíní chutí. Při oslabené funkci sleziny má dotyčná osoba výraznou chuť na sladké.
Zpracoval S. Flanderka, autor článku J. Arcimovičová v časopise Regenerace