Anthroposofickou medicínu lze nazvat moudrostí o člověku. Její zakladatel R. Steiner se snažil o objektivní poznání duchovního světa a jeho spojení s vědeckou metodou. Není to tedy nový mediciální obor, ale chce především zhumanizovat klasickou medicínu, rozšířit její diagnostické a terapeutické možnosti. V řadě věcí má ale jiné představy na základní lidské otázky. Je založena např. na existenci reinkarnace s přenosem karmy, má jinou představu o stavbě lidského těla než klasická medicína v tom, že podle ní se lidské tělo skládá ze čtyř částí:
Tato těla mají paralely k zevnímu světu tj. k minerálům, zvířatům, rostlinám, atd.
Velkou roli v anthroposofické medicíně hraje vztah mezi lékařem a pacientem. Osobnost pacienta je vždy hlavní a lékař je pomocníkem na cestě k jeho uzdravení. Vztah je založen na důvěře, že lékař udělá podle svých sil všechno, aby pacientovi pomohl a na druhé straně by pacient měl respektovat rady a doporučení lékaře. K terapii lékař využívá čtyři druhy léků - byliny, klasické léky, homeopatika a speciální anthroposofické léky, působící především na duchovní hodnotu člověka, protože nemoci nemají, podle anthroposofické medicíny, materiální, ale duchovní příčinuvzniku.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková
Antroposofická léčba je složitý komplex, který je postaven na vztahu lékaře a pacienta.
Antroposofie představuje pro dnešního člověka velmi vážný podnět, který mu může ukázat cestu, vedoucí ze slepé uličky materialismu.