Ájurvéda pochází z Indie aje nazývána "matkou všech léčebných systémů".Je to všeobsáhlá nauka o životě,skládající se z osmi různých odborných směrů, z nichž vychází i naše současná medicína. Vidí člověka jako celek, kde všechno souvisí se vším. Léčí proto nejen tělo, ale i mysl a duši. Klade velký důraz na prevenci a podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení, životního stylu atd. Jejím cílem je
harmonie, zdraví, které je naší přirozeností.
Podle ájurvédy jsou jednotlivé duševní i tělesné funkce určeny základními silami - vzduchem, ohněm a zemí, které rozhodují o tom, jak vypadáme a jak se cítíme. V každém z nás je určitá směs těchto sil, které by měly být v rovnováze. Proto ájurvéda hledá především příčiny vzniku nerovnovážného stavu, který se projevuje formou zdravotních potíží. Na to má k dispozici tisíciletími úspěšně prověřené způsoby ošetřování chronických nemocí, proto jsou její preparáty zásadně přírodní, vždy posilující a bez vedlejších účinků. Léčení pomocí ájurvédských metod lze proto nasadit i tam, kde moderní medicína selže, nebo nepřináší žádané výsledky resp. lze oba způsoby kombinovat.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková
Ájurvédské dóšické a bylinné čaje slouží jako jedna z možností prevence k ochraně našeho zdraví.
Člověk je zdravý teprve tehdy, probíhají-li jeho bioenergetické regulační síly, trávení a výměna látková, vylučovací funkce a jeho tělesné, duševní a společenské projevy v přirozené rovnováze a nadto se cítí šťastný ve svém JÁ, se svým duchem a všemi svými smysly. (Ájurvéda. 6.stol.př.n.l.)