9436251
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Nehty

Tvary nehtů jsou dány konstitucí a stravovacím režimem.

Nehty, stejně jako všechny okrajové části těla, jsou formou vylučování stravovacích přebytků. především minerálů, bílkovin a tuků. Jak se stravujeme, tak rostou naše nehty. Tím odrážejí naši fyzickou a duševní kondici v období růstu.

Tvary nehtů

Různé tvary nehtů jsou dány konstitucí a stravovacím režimem, který byl dodržován řadu let. Hlavní charakteristiky, respektive jejich kombinace jsou tyto:

  1. Široké hranaté nehty zrcadlí konstituci spíše jang, která se vytvořila stravou živočišnou, obilovinami Základní tvary nehtů, obrázek se otevře v novém okněa zeleninami déle vařenými a solenými. Tento typ lidí má sklon k fyzické aktivitě, ale jejich charakter je nepružný.
  2. Polodlouhé nehty jsou důsledkem stravy jang, v níž byly obiloviny, některé saláty, déle vařená a nepříliš solená zeleniny a zároveň i živočišná potrava, ovoce a ovocné šťávy. Konstituce je po stránce fyzické i duševní vyrovnaná, ale jsou tu sklony k nepružnosti- rigiditě.
  3. Oválné nehty mají vztah ke stravě rostlinného původu. Do ní počítáme i krátce, lehce vařené zeleniny, doplněné příležitostně ovocem a ovocnými šťávami, popřípadě i vejcem a mléčnými výrobky. Konstituce je tělesně slabší, duševně aktivnější, se sklonem k emoční citlivosti.
  4. Dlouhé nehty jsou důsledkem stravovacího režimu, který je založen na méně vařené nebop syrové zelenině, na ovoci a ovocných šťávách, cukru, sladkostech a dalších produktech typu jin. Fyzická konstituce je slabá, předvším v úrovni systému zažívacího a dýchycího. Z charakteristických vlastností je typická přecitlivělost.

Poznámka: hovoříme-li o délce nehtu, máme na mysli délku od nehtového kořene po okraj špičky prstu, nikoli délku nezastřižených nehtů

Podrobnější charakteristika tvaru nehtů je na dalším obrázku:

1 - Intuice, pečlivost, logika, chápavost, ale též podrážděnost, kritičnost, ironie, nespokojenost, překrucování faktů a odpor. Mohou se objevit srdeční potíže a deprese.
2 - Bystrý, temperamentní, rychlý, pracovitýTvary nehtů, obrázek se otevře v novém okně
3 - Charakterní, rozvážný, rozumný, citlivý, jemný, ale též lstivý, úskočný, plný planých slibů
4 - Klidný, mírný, snivý, pružný, ale též se sklony k rezignaci a mučednictví. Čím větší zašpičatělost, tím větší vztah k umění a fantazii. Může trpět nervovými poruchami
5 - Intelektuál, vrozena systematická práce, ale chladný, vypočítavý až sobecký. Neforemný nehet je znakem pro chamtivost, kleptomanii a násilí
6 - Přecitlivělý, senzibilní, meditativní. Víra a ideovost někdy zabíhají až k fanatizmu. Ztratí-li duševní a citovou rovnováhu, trpí nervovými a psychickými poruchami
7 - Tvar "hodinového sklíčka" je typický pro lidi s TBC plic a pro kuřáky, případně i pro lidi se srdečními problémy

Tvary nehtů a zdraví

1 - Zdravý nehet je dobře tvarován do délky, je dostatečně tvrdý, má svěží růžové zabarvení a není lámavý. Je znakem dobré konstituce a zdraví jedince
2 - Organické nemoci srdce (srdeční potíže, deprese)
3 - Tachykardie (zrychlení srdeční činnosti nad 90 tepů/min.)
4 - Neuróza srdce (podfunkce štítné žlázy zvláště při křehkých a žebrovitých nebo krátkých nehtech)
5 - TBC plic (všeobecné oslabení dýchacího systému. Vyskytuje se u starých kuřáků, nemocných TBC a jinými plicními onemocněními. Při namodralém zabarvení konstatujeme srdeční potíže, při žlutém zatónování cirhózu jater)
6 - Vrozená dispozice pro TBC
7 - Vrozená dispozice pro astma a zánět průdušek
8 - RakovinaNehty a zdraví, obrázek se otevře v novém okně
9 - Vrozená forma psychických poruch, (krutost, agresivita, zuřivost)
10 - Předpoklad pro alkoholismus (je-li konkávní, uprostřed tenčí než na okrajích - prohřešky na zdraví vlivem špatné stravy, např. nedostatek železa. Také snížená funkce štítné žlázy nebo možnost chronických kožních poruch)
11 - Hlísti, škrkavky
12 - Usazování vápna
13 - Silné onemocnění žaludečně střevního traktu
14 - Diabetes
15 - Patologie ledvin
16 - Revmatismus, tyfus (nervové šoky, aktuální infekce, nedostatečná výživa)
17 - Neurózy, gastritida, pohlavní dysfunkce u žen
18 - Onemocnění sleziny a tenkého střeva
19 - Onemocnění střev (chronické nemoci, zánět sliznice tlustého střeva, kožní onemocnění, revmatismus, změna funkce štítné žlázy)
20 - Onemocnění páteře a míchy (chronická nervozita, porucha psychické a citové rovnováhy)
21 - Patologie sleziny
22 - Patologie sleziny

Barva nehtů

Bělavá nebo bledá - je znamením malé aktivity v oběhu krve a také nožší hladiny hemoglobinu. Původ je ve stravovacích chybách, např. příliš velký podíl bílé mouky, ovoce a ovocných šťáv, cukru a sladkostí ve stravě - příčiny jin. Ale je však možná i příčina opačná, tj. neúměrné množství potravin typu jang - suché potrviny, sůl, živočišné produkty eventuálně i nedostatek tekutin. To vše může způsobit stažení cév a krevních kapilár a špatné prokrvování. Je možná akumulace tuků a hlenů v srdci a kolem srdce, jater, slinivky, prostaty resp. vaječníků. Často se vyskytuje při leukémii a při dalších formách rakoviny. Povahově je člověk chladný a sobecký, ješitný, marnivý, domýšlivý. Má rád pohodlí a zahálku, slaou vůli.

Růžová až červeno růžová - dobrý zdravotní stav, (jsou-li nehty hladké s matovým leskem), vyrovnaná kvalita krve. Přátelská, vyrovnaná, nenáročná a přející osoba, kterou provází pracovitost, svědomitost, cílevědomost a dostatek citů

Červená až červeno purpurová - prokrvené konečky prstů i nehtů často souvisí v vysokým krevním tlakem, resp. s nenormální kondicí krve. Příčinou je nadměrné množství potravi jin (můéčné výrobky, cukr, sladkosti, ovoce a ovocné šťávy, tuky, oleje), nebo s drogovou závislostí (alkohol, kofein, další drogy). Zažívací funkce, funkce oběhové a vyměšovací jsou v nerovnováze. Důsledkem je nespavost, zácpa, eventuálně průjmy, únava, deprese. Povaha podrážděná, temperamentní, prudká, nesmiřitelná, nepřátelská.

Temně červené nehty - ukazují na zvýšené množství mastných kyselin, cholesterolu, nebo minerálů v krvi. Příčinou je je nadměrné množství živočišných produktů a zároveň i mnoho soli. Srdce a oběhiové funkce, ledviny a funkce vyměšovací jsou přetíženy. Funkce jater a žlučníku, často i sleziny je oslabena.

Namodralá nebo šedá - povaha chladná, rezervovaná, nepřátelská. Tato barva předznamenává oběhové problémy a nemoci. Osoba má starosti a strach.

Zvláštní kondice nehtů

Tvrdost a síla - nehty tvrdé a silné mají příčinu v nadměrné spotřebě potravin bohatých na bílkoviny a tuky živočišného i rostlinného původu. Prozrazují fyzickou i psychickou vitalitu. Naproti tomu nehty měkké a jemné  jsou důsledkem spíše stravy rostlinné, při níž jsou konzumovány i povzbuzující nápoje (káva, alkohol, cukr a sladkosti - potraviny typu jin).


Svislé rýhy - jsou důsledkem nevyrovnané stravy, v které je příliš velké množství sacharidů a soli a málo bílkovin a tuků. Mohou být oslabeny funkce zažívací, játra a ledviny mohou mít menší aktivitu, mohou se objevovat oříznaky celkové únavy.

Bílé skvrny - ukazují na vylučování jednoduchých cukrů, alkoholu, čokolády aj. Podle toho, kde jsou skvrny umístěny, můžeme přibližně určit datum nadměrného příjmu této složky potravy. Normálně roste nehet u zdravého člověka šest až devět měsíců.

Horizontální brázdy - jsou způsobeny změnami ve stravovacím režimu, např. změnou klimatického režimu.

Rozštěpené i nerovné nehty - jsou způsobeny chaosem ve stravování způsobeným nadměrnou konzumací potravin a nápojů jina ukazují na nerovnováhu v systému oběhovém, reprodukčním (varlata, vaječníky) a v systému nervovém.

Odlupující se nehty - jsou příznakem příliš velkého množství ovoce a ovocných šťáv, slazených nápojů, vitamínů, chemických látek, drog, léků, které ochuzují tělo o munerální látky a způsobují stravovací nevyváženost. Může vzniknout špatné trávení, plynatost, únava, nepravidelnost v menstruačním cyklu, sexuální slabost, stavy deprese, nervozita, nespavost a mnoho dalších příznaků nerovnováhy.

Bílé měsíčky - jsou u kořene každého nehtu a liší se podle individuální kondice. Lidé aktivnější mívají obvykle měsíčky více vyvinuté. Jsou-li měsíčky příliš vyvinuté, jde o kondici nenormální - přecitlivělost a fyzická slabost -a její příčinou je nadměrná konzumace potravin a nápojů jin.

Zpracoval S. Flanderka podle knihy Orientální diagnostika Michio Kushi a internetu
Vytvořeno 21.3.2015 9:16:55 | přečteno 4580x | S.Flanderka
 
load