9436228
ENDEFRRU
Přihlášení Cookies

Alternativní terapie

Aktuality

Všechny aktuality
Chci zasílat aktuality na e-mail:

Základy diagnostiky podle jazyka

Barva jazyka téměř vždy odráží skutečný pacientův stav.

Diagnostika podle jazyka se od ostatních diagnostických postupů liší v několika bodech:

 • Barva jazyka téměř vždy odráží skutečný pacientův stav. Je to proto, že tělo jazyka a barva povlaku jazyka jsou relativně neovlivnitelné krátkodobými či nedávnými ději.
 • Vzhled jazyka je nejlepším průvodcem při kontrole, zda se pacientův stav zlepšuje či zhoršuje
 • Topografie jazyka je dána obecně platnou dohodou, že různé oblasti na jazyku odpovídají různým orgánům
 • V porovnání s ostatními technikami je relativně objektivní
 • Naučit se diagnostikovat jazyk je v porovnání s diagnostikou pulzu relativně lehké formou klinické praxe. Lze se také učit pomocí videokazet a fotografií.
 • Hlavním nedostatkem diagnostiky podle jazyka v porovnání s diagnostikou podle pulzu je její relativní nedostatek přesnosti. Velmi důležité je např. řádné osvětlení, někdy může být těžké určení jemných barevných odstínů jazyka, jeho zabarvení ovlivňuje konzumace jídel s potravinářskými barvivy, kořeněnými jídly, léky a pod.

Při diagnostikování podle jazyka by terapeut měl vyšetřovat systematicky a zaměřit se postupně na pět základních prvků:

 • Podle vitality, jasnosti barvy lze určit základní zdravotní stav. Má-li jazyk živou barvu je prognóza dobrá, je-li však tmavá a zvadlá, je prognóza zlá. Zvlášť důležité je pečlivé vyšetření kořene jazyka v tomto smyslu.
 • Barva těla jazyka odráží skutečný stav těla, jeho jinových orgánů, krve a vyživující čchi.
 • Tvar těla jazyka odráží stav orgánů, čchi a krve při rozlišování stavu plnosti nebo prázdnoty
 • Povlak jazyka odráží vliv horkosti nebo chladu. Bílý povlak souvisí s chladem, žlutý s horkostí. Tloušťka povlaku odráží sílu patogenních faktorů přítomných v těle. Čím jsou silnější, tím tlustší je povlak. Rozložení povlaku odráží, jak daleko a kam pronikly patologické faktory. Povlak je ukazatelem plnosti nebo prázdnosti čchi.
 • Zvlhčení jazyka ukazuje stav tělesných tekutin

Pečlivá analýza barvy a tvaru těla jazyka a barvy, tloušťky a rozmístění povlaku může jasně odrazit povahu a způsob vzniku nemoci:

 • Jde-li o vnější postižení, všímejte si povlaku. Jeho rozmístění na přední části nebo okolo středu potvrzuje vnější napadení. Jeho tloušťka poukazuje na sílu vnějšího patogenního činitele (čím tlustší povlak, tím silnější vnější škodlivina).
 • Jde-li o vnitřní postižení, všímejte si těla jazyka. Změna barvy a tvaru jasně odráží přítomnost vnitřní nerovnováhy.
 • U chladných stavů si všímejte barvy jazyka (bledá) a povlaku (bílá).
 • U horkých stavů si všímejte barvy jazyka (červená) a povlaku (žlutá).
 • U stavů plnosti čchi si všímejte tvaru jazyka (nateklý, ztuhlý) a tloušťky povlaku (tlustý).
 • U stavů prázdnoty čchi si všímejte barvy těla jazyka (bledá u prázdnoty jangu a krve, červená u prázdnoty jin), tvaru těla jazyka (povadlý, tenký) a povlaku (žádný nebo bez kořene).

Topografie jazyka

Jednou z hlavních tézí čínské medicíny je, že mezi některými částmi těla existuje vzájemná souvislost. Určité části jazyka tak odrážejí zdraví jiných tělesných částí nebo určitých vnitřních orgánů, buď jejich přímým propojením pomocí meridJazyk - topografie, obrázek se otevře v novém okněiánů, nebo nepřímým, tzv. souzněním, rezonancí dvou částí těla. Takže platí že:

 • špička jazyka odpovídá srdci
 • část mezi špičkou a středem plícím
 • střed jazyka žaludku a slezině
 • strany játrům a žlučníku
 • kořen ledvinám, tlustému a tenkému střevu a močovému měchýři

Barva těla jazyka

Nateklý jazyk normální barvy s hlubokými rýhami, obrázek se otevře v novém okně

Bledý a nateklý jazyk, tenký,bílý a suchý povlak, obrázek se otevře v novém okně
je asi tím nejdůležitějším aspektem diagnostiky podle jazyka. Poskytuje nám okamžitý a jasný obraz momentálního patologického stavu. Jsme-li na pochybách o správné diagnóze, barva těla jazyka vás vždy upozorní na skutečný stav:


Červený jazyk, rýhy uprostřed jazyka, sloupnutý povlak, obrázek se otevře v novém okně

 • Je-li tělo jazyka bledé, znamená to prázdnotu jangu nebo krve, podle toho, zda je jazyk lehce vlhký nebo suchý.
 • Je- li tělo jazyka červené, oznamuje přítomnost horkosti. Bude-li přítomen povlak, půjde o horkost z plnosti, bude-li povlak chybět, půjde o horkost z prázdnoty. Červené tečky nebo skvrny oznamují přítomnost horkosti a stagnace krve.
 • Je-li tělo jazyka fialové, oznamuje stázi krve, která může být z vnitřního chladu, pokud je modrofialové, nebo z horkosti, je-li červenofialové.

Tvar těla jazyka

je další velmi důležitou součástí diagnózy podle jazyka po vyšetření jeho barvy a pozorování jeho konzistence, teNormální tělo jazyka s mírným otokem po stranách a s tučným, tmavě žlutým povlakem, obrázek se otevře v novém okněxtury a hybnosti. Získá se tak více informací než lze zjistit z barvy samotné. Důležitost tvaru jazyka má dvojí význam:

 • Zobrazuje závažnost stavu.
 • Poskytuje informace o době trvání daného stavu

Tvar jaDlouhý, mírně oteklý jazyk s tenkým žlutým a vlhkým povlakem v oblasti plic, obrázek se otevře v novém oknězyka je jasným ukazatelem prázdnoty nebo plnosti čchi. Např. tvar těla jazyka tenký, ochablý, Krátký, suchý, tmavě červený a zcela sloupnutý jazyk s množstvím vyvýšených teček, obrázek se otevře v novém okněrozpraskaný nebo s otisky zubů, svědčí o prázdnotě čchi a naopak, tvar těla jazyka nateklý, ztuhlý, dlouhý a pohybující se, svědčí o plnosti čchi. Ostatní typy tvaru jazyka (krátký, uvolněný, vychýlený, necitlivý, třesoucí se, rolovaný, s vřídky a s boláčky) mohou svědčit jak o prázdnotě, tak i plnosti čchi, podle toho, jakou barvu jazyk má.

Povlak jazyka

V čínskLepivý a celkově bílý povlak, slabě zažloutlý ve střední části ke kořenu, obrázek se otevře v novém okněé medicíně je jeho zkoumání velmi důležitým aspektem diagnostiky podle jazyka. Z jejího hlediTučný, mastný a lepkavý povrch, obrázek se otevře v novém okněska je povlak jazyka fyziologickým vedlejším účinkem činnosti především žaludku při trávení potravin a tekutin, ale odráží i funkční stav ostatních orgánů, jako je slezina, ledviny, střeva, játra, žlučník, močový měchýř a plíce. Dále je významný proto, že ukazuje na sílu a hloubku postižení různými choroboplodnými faktory např. větrným chladem nebo větrným horkem, vlhkostí atd. Možností kombinací barvy, umístění, tloušťky, vlhkosti a vzhledu povlaků je celá řada a rozhodně není jednoduché určit správnou diagnózu.

Normální jazyk s povrchním otokem pravé strany, obrázek se otevře v novém okně

Normální jazyk by měl mít povlak - tenký, bílý a lehce vlhký, nejtenčí na okrajích a na špičce jazyka, mírně tlustší ve středu (oblast odpovídající žaludku) a ještě silnější na kořeni (oblast odpovídající střevům). Normální povlak by měl mít kořen, to znamená, že je pevně spojen s povrhem jazyka, nelze jej seškrábnout nebo setřít.Jak má tedy vypadat normální jazyk?Normální jazyk až na červené tečky a tenký bílý povlak po pravé straně, obrázek se otevře v novém okně

 • barva normálního jazyka by měla být živá a jasná, zejména na kořeni
 • odstín barvy normálního jazyka by měl být světle červený
 • normální jazyk by měl být ohebný, ani moc ochablý, ani moc ztuhlý, není popraskaný, netřese se, ani se nechvěje, když je vyplazený a není ani nateklý ani tenký. Nejsou na něm žádné vřídky.
 • normální povlak na jazyku je tenký a bílý, u kořene jazyka tlustší než jinde (přítomnost tohoto povlaku ukazuje na normální fungování trávení).
 • normální jazyk je lehce vlhký, ani příliš suchý, ani příliš mokrý.

A jak nemá jazyk vypadat?

Určitě ne takto:

Jazyk s nateklými stranami a rýhou ve středu vedoucí až ke špičce. Otok po obou stranách rýhy, lepk, obrázek se otevře v novém okně

Nateklý červený jazyk zejména v přední části, hluboké rýhy a silný, lepkavý žlutý povlak., obrázek se otevře v novém okněJazyk normální barvy se středovou rýhou a rýhami po stranách. Rýhy rozptýleny i jinde, povlak chybí., obrázek se otevře v novém okněKrátký, suchý, tmavě červený a zcela sloupnutý jazyk s množstvím vyvýšených teček, obrázek se otevře v novém okněModravě fialový jazyk s tučným žlutým povlakem., obrázek se otevře v novém okněČervený jazyk a silný, žlutý, černý a suchý povlak s rozptýlenými bílými okrsky, po levé straně plís, obrázek se otevře v novém okně

Co řící na závěr?

Jako všechny alternativní terapie, diagnostiky, medicíny má i diagnostiku podle jazyka podle našeho názoru provádět a především vyhodnocovat terapeut s dlouholetou praxí. Je to složitá oblast a špatným diagnostikováním lze klientům připravit horké chvíle, nehledě na ztrátu důvěry v terapeuta. A přísloví, že "Peníze nejsou všechno " neustále platí!

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle odborných materiálů.

Vytvořeno 30.3.2006 12:04:50 | přečteno 67542x | Ing. Tatiana Flanderková
 
load