Diagnostika podle jazyka se od ostatních diagnostických postupů liší v několika bodech:
-
Barva jazyka téměř vždy odráží skutečný pacientův stav. Je to proto, že tělo jazyka a barva povlaku jazyka jsou relativně neovlivnitelné krátkodobými či nedávnými ději.
-
Vzhled jazyka je nejlepším průvodcem při kontrole, zda se pacientův stav zlepšuje či zhoršuje
-
Topografie jazyka je dána obecně platnou dohodou, že různé oblasti na jazyku odpovídají různým orgánům
-
V porovnání s ostatními technikami je relativně objektivní
-
Naučit se diagnostikovat jazyk je v porovnání s diagnostikou pulzu relativně lehké formou klinické praxe. Lze se také učit pomocí videokazet a fotografií.
-
Hlavním nedostatkem diagnostiky podle jazyka v porovnání s diagnostikou podle pulzu je její relativní nedostatek přesnosti. Velmi důležité je např. řádné osvětlení, někdy může být těžké určení jemných barevných odstínů jazyka, jeho zabarvení ovlivňuje konzumace jídel s potravinářskými barvivy, kořeněnými jídly, léky a pod.
Při diagnostikování podle jazyka by terapeut měl vyšetřovat systematicky a zaměřit se postupně na pět základních prvků:
-
Podle vitality, jasnosti barvy lze určit základní zdravotní stav. Má-li jazyk živou barvu je prognóza dobrá, je-li však tmavá a zvadlá, je prognóza zlá. Zvlášť důležité je pečlivé vyšetření kořene jazyka v tomto smyslu.
-
Barva těla jazyka odráží skutečný stav těla, jeho jinových orgánů, krve a vyživující čchi.
-
Tvar těla jazyka odráží stav orgánů, čchi a krve při rozlišování stavu plnosti nebo prázdnoty
-
Povlak jazyka odráží vliv horkosti nebo chladu. Bílý povlak souvisí s chladem, žlutý s horkostí. Tloušťka povlaku odráží sílu patogenních faktorů přítomných v těle. Čím jsou silnější, tím tlustší je povlak. Rozložení povlaku odráží, jak daleko a kam pronikly patologické faktory. Povlak je ukazatelem plnosti nebo prázdnosti čchi.
-
Zvlhčení jazyka ukazuje stav tělesných tekutin
Pečlivá analýza barvy a tvaru těla jazyka a barvy, tloušťky a rozmístění povlaku může jasně odrazit povahu a způsob vzniku nemoci:
-
Jde-li o vnější postižení, všímejte si povlaku. Jeho rozmístění na přední části nebo okolo středu potvrzuje vnější napadení. Jeho tloušťka poukazuje na sílu vnějšího patogenního činitele (čím tlustší povlak, tím silnější vnější škodlivina).
-
Jde-li o vnitřní postižení, všímejte si těla jazyka. Změna barvy a tvaru jasně odráží přítomnost vnitřní nerovnováhy.
-
U chladných stavů si všímejte barvy jazyka (bledá) a povlaku (bílá).
-
U horkých stavů si všímejte barvy jazyka (červená) a povlaku (žlutá).
-
U stavů plnosti čchi si všímejte tvaru jazyka (nateklý, ztuhlý) a tloušťky povlaku (tlustý).
-
U stavů prázdnoty čchi si všímejte barvy těla jazyka (bledá u prázdnoty jangu a krve, červená u prázdnoty jin), tvaru těla jazyka (povadlý, tenký) a povlaku (žádný nebo bez kořene).
Topografie jazyka
Jednou z hlavních tézí čínské medicíny je, že mezi některými částmi těla existuje vzájemná souvislost. Určité části jazyka tak odrážejí zdraví jiných tělesných částí nebo určitých vnitřních orgánů, buď jejich přímým propojením pomocí merid
iánů, nebo nepřímým, tzv. souzněním, rezonancí dvou částí těla. Takže platí že:
-
špička jazyka odpovídá srdci
-
část mezi špičkou a středem plícím
-
střed jazyka žaludku a slezině
-
strany játrům a žlučníku
-
kořen ledvinám, tlustému a tenkému střevu a močovému měchýři
Barva těla jazyka


je asi tím nejdůležitějším aspektem diagnostiky podle jazyka. Poskytuje nám okamžitý a jasný obraz momentálního patologického stavu. Jsme-li na pochybách o správné diagnóze, barva těla jazyka vás vždy upozorní na skutečný stav:

-
Je-li tělo jazyka bledé, znamená to prázdnotu jangu nebo krve, podle toho, zda je jazyk lehce vlhký nebo suchý.
-
Je- li tělo jazyka červené, oznamuje přítomnost horkosti. Bude-li přítomen povlak, půjde o horkost z plnosti, bude-li povlak chybět, půjde o horkost z prázdnoty. Červené tečky nebo skvrny oznamují přítomnost horkosti a stagnace krve.
- Je-li tělo jazyka fialové, oznamuje stázi krve, která může být z vnitřního chladu, pokud je modrofialové, nebo z horkosti, je-li červenofialové.
Tvar těla jazyka
je další velmi důležitou součástí diagnózy podle jazyka po vyšetření jeho barvy a pozorování jeho konzistence, te
xtury a hybnosti. Získá se tak více informací než lze zjistit z barvy samotné. Důležitost tvaru jazyka má dvojí význam:
- Zobrazuje závažnost stavu.
- Poskytuje informace o době trvání daného stavu
Tvar ja
zyka je jasným ukazatelem prázdnoty nebo plnosti čchi. Např. tvar těla jazyka tenký, ochablý,
rozpraskaný nebo s otisky zubů, svědčí o prázdnotě čchi a naopak, tvar těla jazyka nateklý, ztuhlý, dlouhý a pohybující se, svědčí o plnosti čchi. Ostatní typy tvaru jazyka (krátký, uvolněný, vychýlený, necitlivý, třesoucí se, rolovaný, s vřídky a s boláčky) mohou svědčit jak o prázdnotě, tak i plnosti čchi, podle toho, jakou barvu jazyk má.
Povlak jazyka
V čínsk
é medicíně je jeho zkoumání velmi důležitým aspektem diagnostiky podle jazyka. Z jejího hledi
ska je povlak jazyka fyziologickým vedlejším účinkem činnosti především žaludku při trávení potravin a tekutin, ale odráží i funkční stav ostatních orgánů, jako je slezina, ledviny, střeva, játra, žlučník, močový měchýř a plíce. Dále je významný proto, že ukazuje na sílu a hloubku postižení různými choroboplodnými faktory např. větrným chladem nebo větrným horkem, vlhkostí atd. Možností kombinací barvy, umístění, tloušťky, vlhkosti a vzhledu povlaků je celá řada a rozhodně není jednoduché určit správnou diagnózu.

Normální jazyk by měl mít povlak - tenký, bílý a lehce vlhký, nejtenčí na okrajích a na špičce jazyka, mírně tlustší ve středu (oblast odpovídající žaludku) a ještě silnější na kořeni (oblast odpovídající střevům). Normální povlak by měl mít kořen, to znamená, že je pevně spojen s povrhem jazyka, nelze jej seškrábnout nebo setřít.
Jak má tedy vypadat normální jazyk?
-
barva normálního jazyka by měla být živá a jasná, zejména na kořeni
-
odstín barvy normálního jazyka by měl být světle červený
-
normální jazyk by měl být ohebný, ani moc ochablý, ani moc ztuhlý, není popraskaný, netřese se, ani se nechvěje, když je vyplazený a není ani nateklý ani tenký. Nejsou na něm žádné vřídky.
-
normální povlak na jazyku je tenký a bílý, u kořene jazyka tlustší než jinde (přítomnost tohoto povlaku ukazuje na normální fungování trávení).
-
normální jazyk je lehce vlhký, ani příliš suchý, ani příliš mokrý.
A jak nemá jazyk vypadat?
Určitě ne takto:






Co řící na závěr?
Jako všechny alternativní terapie, diagnostiky, medicíny má i diagnostiku podle jazyka podle našeho názoru provádět a především vyhodnocovat terapeut s dlouholetou praxí. Je to složitá oblast a špatným diagnostikováním lze klientům připravit horké chvíle, nehledě na ztrátu důvěry v terapeuta. A přísloví, že "Peníze nejsou všechno " neustále platí!
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle odborných materiálů.