V našem organismu jsou zakódovány biologické rytmy, které se opakují každý den, měsíc, rok.
Dne 31. března 2013 jsme si ve dvě hodiny ráno nařídili hodinky o hodinu napřed - začal letní čas. V neděli jsme tak spali o hodinu méně. U některých citlivých jedinců to může udělat pěknou paseku.
Člověk, který chodí do práce, se při čtení následujících řádek asi naštve. V tomto případě platí totiž stará moudrost:
" Cigareta zkrátí náš život o 2 minuty, láhev rumu o 4 minuty a pracovní den o 8 hodin...".
05.00 - Deprese
Za špatnou náladu může nedostatek serotoninu - hormonu štěstí.
07.00 - Vysoký tlak
Každý má v tuhle dobu vyšší tlak. Po obědě prudce klesá, proto máme odpoledne nejnižší výkonnost. Večer náš tlak zase stoupá. Proto je člověk ráno a večer nejaktivnější.
08.00 - Chuť na sex
Ráno kolem osmé vylučuje tělo nejvíce sexuálních hormonů.
09.00 - Začátek dne
„Snídej jako pán, o oběd se poděl s přítelem a večeři dej nepříteli.“ Tohle pořekadlo není vůbec hloupé! Kolem deváté má naše tělo největší potřebu vitaminů, minerálů a živin. Bez snídaně se řádně nenastartuje. Zároveň nejlepší doba pro očkování.
11.00 - Tvůrčí fáze
V tuto hodinu vznikne nejvíce geniálních plánů. Mezi 10. a 12. hodinou má mozek nejvyšší výkonnost.
13.00 - Oběd!
Po dopoledním výkonu na plné obrátky je tělo úplně vyčerpané, usínáme únavou. Nejvyšší čas dopřát si něco dobrého na zub.
14.00 - Pořád zíváme
Ke zpracování oběda potřebuje tělo veškerou energii a nezvládá už nic jiného. Pro člověka v práci nic moc praktického.
16.00 - Ahoj, doktore
Máte se objednat k zubaři? Hlavně tam nechoďte ráno! To vše bolí dvojnásobně. Naopak odpoledne máme nejvyšší práh bolesti, zubařskou vrtačku snášíme lépe i revma, artróza a bolesti žaludku polevují.
18.00 - Čas na sport
Kolem 18. hodiny má naše tělo nejvyšší sportovní výkonnost. Srdce a plíce pracují naplno. Svaly mají největší sílu. Z tréninku toho víc získáte.
20.00 - Čas na panáka
Kolem 20. hodiny pracují játra na nejvyšší výkon, dobře odbourávají alkohol. Sklenici piva nebo vína nám rády prominou.
21.00 - A znovu sex!
Pohlavní orgány jsou opět v pohotovosti. Znovu ideální čas na milování. Nejlépe ale potmě a v tichu - v té době jsme citlivější na hluk a světlo.
22.00 - Útlum
Špatná zpráva pro fandy hororů: sledování televize před usnutím dokáže organismus pěkně zmást. Tělo už pomalu utlumuje činnost a pokud mu dopřejeme nějakou napínavou zábavu, kávu nebo sport, ničíme si tím svůj noční odpočinek. Úplně nejlepší je dát si nohy nahoru, vypít šálek teplého mléka nebo čaje - a šup pod duchnu!
24.00 - Mozek spí
V tuhle dobu nastává největší útlum duševních schopností. Vyhýbejme se konzumaci alkoholu, kávy a kouření.
01.00 - Čas bolesti
Tělo produkuje maximum imunitních buněk, bolest vnímáme nejsilněji.
02.00 - Hluboký spánek
U těch, kteří jsou vzhůru, dochází nejčastěji k nehodám a pracovním úrazům. Reakce jsou nejpomalejší z celého dne. Nejezděte autem!
03.00 - Čištění těla
Játra odbourávají toxické látky z těla, krevní tlak je na minimu.
Biorytmy, respektive naše vnitřní biologické hodiny, neřídí jen vzestup a pokles výkonnosti během dne. Ovlivňují i aktivitu jednotlivých tělesných systémů nebo orgánů našeho těla v průběhu celých 24 hodin. V tzv. orgánových hodinách vyjádřili Číňané skutečnost, že člověk žije z hodiny na hodinu a stav jeho organismu se postupně mění. Jak již bylo řečeno jsou v našem organismu zakódovány biologické rytmy, které se opakují každý den, měsíc, rok. Všechny pravidelně se opakující děje v těle řídí centrální biologické hodiny a kromě nich existuje i mnoho místních "budíků", které řídí činnost plic, srdce, ledvin, jater i ostatních orgánů, ovlivňují soustředění a vnímání, stejně jako fyzickou a duševní kondici. Experti dokonce tvrdí, že všechny buňky v našem těle mají svůj vlastní časový plán. Když je v něm zmatek, cítí člověk únavu a snáze onemocní. Sílu biorytmů lze nejlépe sledovat při pruběhu nemocí. Při každé chorobě dochází během dne ke kolísání příznaku. Nahlédneme-li do lékařských statistik, zjistíme, že doba návštěv pacientů u lékaře s určitými problémy kopíruje téměř přesně orgánové hodiny, např. žlučníkové záchvaty jsou nejčastější v noci, srdeční záchvaty pak kolem poledne.
23. - 1. hodina
Začína pracovat žlučník. Ti, kdo mají s timto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.
1. - 3. hodina
Aktivují se játra. V této době nastavá útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba zvýšit pozornost např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkaři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, požívat tuky, kávu. Játra se mohou regenerovat a vykonávat svou životně důležitou detoxikační činnost pouze ve spánku.
3. - 5. hodina
Vrcholí činnost plic, proto se v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. Dochází k maximální spotřebě kyslíku, látkové výměně, sycení mozku. Doporučuje se proto spánek při otevřeném okně. Když se probouzíme pravidelně okolo 4 hodiny, může jít o varovný signál začínajícího onemocnění plic, nebo také o úplné psychické vyčerpání. Ledviny jsou v klidu, prakticky přestávají vylučovat.
5. - 7. hodina
V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Kolem sedmé hodiny by se člověk měl vyprázdnit, popřípadě je to také doba vhodná pro klystýr. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňovaní, vyhýbat se stresu a spěchu. Probouzet se je třeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně. Je vhodné vypítí sklenice čaje k podpoře činnosti tlustého střeva.
7. - 9. hodina
Dostává se do činnosti žaludek. Pracuje na plné obrátky a je připraven přijmout další přísun energie. Prakticky odpočinek již skončil, játra dokončila svoji aktivitu a je nyní možnost zátěže stravou. Můžeme konzumovat bez obav větší množství jídla.Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel. Důležité jsou i pocity a myšlenky s nimiž opouštíte lůžko a dům. Nikdo se nenarodil jako mrzout. Tím se teprve stáváme vinou nevhodného místa na spaní, špatných myšlenek, přijímáním špatných zpráv z denního tisku při snídani atd.
9. - 11. hodina
V této době nastává čas pro nejlitější boj organismu s jakoukoli nemocí. V činnosti je slinivka břišní a slezina, což ovlivňuje tvorbu protilátek, využívání živin a ovlivňování hladiny krevního cukru. Nedoporučuje se požívat alkohol! Vhodné je ovoce, med. Konzumujeme-li v této době sladkosti, slinivka musí intenzivně pracovat, aby snížila hladinu krevního cukru. To způsobuje oslabení výkonu, které je často kompenzované pitím kávy. Vyhýbat bychom se měli přilišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.
11. - 13. hodina
Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Jestliže jste sytí již během oběda, jedli jste příliš. Nastáva mírný útlum, pozor na úrazy! Kolem 13. hodiny dochází k náhlému pocitu únavy a poklesu výkonnosti. Vhodná je procházka nebo krátký spánek.
13. - 15. hodina
V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.
15. - 17. hodina
Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního stupně.
17. - 19. hodina
V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodi - tuky, cukr, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy. V tuto dobu je vhodná masáž nohou, která může velmi prospět zatíženým ledvinám a tím i celému tělu. Pokud se rodičům podaří děti dostat do postele před 19. hodinou, většinou spí bez problému. Po tomto termínu však nastává problém, protože začíná být aktivní krevní oběha tělo i duch mají většinou jiné úmysly než spánek.
19. - 21. hodina
Nastává druhá perioda činnosti našich orgánů. Do činnosti se dostavá obal srdce - krev. V teto době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro poslech hudby a divadelnich her, ale take nejučinnějši pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krému na bolestivá místa.
Nádory:
Během dne rostou dvakrát rychleji - »spací hormon« melatonin, který tělo produkuje ve spánku, totiž buňky před poškozením chrání.
Infarkt a mrtvice:
Hrozí hlavně ráno kolem 8.00 h, kdy je krevní tlak nejvyšší z celého dne.
Astma:
Ve 4.00 h ráno je tělesná teplota z celého dne nejnižší. Plíce pracují nejméně a riziko astmatického záchvatu je tudíž nejvyšší.
Horečka:
Lidské tělo má nejvyšší teplotu kolem 19.00 h.
Alergie:
Nejvyšší riziko záchvatů je kolem 23.00 h.
Léky:
Na astma, rýmu a revma nejlépe zabírají kolem 18.00 h.
Kdo je nejvíc nemocný:
Lidé, kteří pracují na směny. Mají totiž rozhozené vnitřní naprogramování těla. Trpí proto mnohem více než ostatní žaludečními a střevními problémy, poruchami spánku, onemocněním srdce a rakovinou
Zpracoval S. Flanderka, zdroj www.il.sblog.cz a internet