S palci souběžně podél obou stran páteře projedeme část dráhy močového měchýře směrem od krku až pod S1 skloubení. Nejprve vnitřní větev v polovině vzdálenosti mezi osou páteře a vnitřními hranami lopatek, pak vnější větev rovnoběžně podél hrany lopatek až k S1 skloubení. V mentální představě palci vedeme stagnace v dráze močového měchýře od ramen přes kostrč ven. Po skončení masáže je nutný dostatečný denní přísun tekutin.
Dlaněmi pohladíme od krku podél páteře obloučkem přes hýždě. Vracíme se obloučkem zpět po bocích až na ramena.
Střídavými pohyby dlaní promasírujeme levou i pravou lopatku. Palcem projedeme od krku k rameni lymfatické kanálky.
Pravou rukou uchopíme pravou ruku klienta a položíme mu ji ohnutou v lokti do pasu. Jeho loket spočívá vedle boku opřen o stůl. Ruka musí být uvolněná. Levou rukou kroužením palce promasírujeme linii kolem lopatky ve tvaru písmene J od ramene k boku . V této poloze by měla lopatka zřetelně vystoupit. Pokud je hrana lopatky v této poloze neznatelná, jedná seo stagnaci v oblasti žaludku. Můžeme doporučit například mátu peprnou. Ruku vrátíme a provedeme znovu předchozí bod. Symetricky zpracujeme levou lopatku.
Jemným tlakem oběma palci roztíráme mezo obratli od páteře do stran. Postupujeme od krku až ke kostrči. Na kostrči zakroužíme palcem nebo prostředníčkem ve směru hodinových ručiček (pozvedneme energii dna pánevního).
Položíme dlaň na křížovou kost. Prostředníček směřuje ke kostrči. Jemným houpáním rozproudíme stagnující energii od pasu ke kostrči. Poslednáí zhoupnutí protáhneme dlaní až k patám. (Uzemnění).
viz základní efloráž
Levou ruku položíme mezi lopatky, pravou na ledviny a jemně houpáme.
Na závěr přikryjeme záda prostěradlem.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku: Mgr. Jana Hašplová