Kdy použít reflexní masáž chodidla

Reflexní masáž chodidla je dobrá preventivní a léčebná metoda dostupná všem.

Reflexní masáž může provádět nejen odborník v rámci terapie, ale i členové rodiny sobě navzájem nebo i člověk sám sobě. Může okamžitě ulevit od akutní bolesti nebo potíže. Provádí-li se pravidelně několikrát denně, může pomoci i při dlouhodobých chronických onemocněních, kdy klasická léčba nezabírá. Je vhodná i tam, kde organismus je přetížen dlouhodobým užíváním léků (alergie, dlouhodobá hormonální léčba), nebo když podávat léky nemůžeme, např. u malých dětí, těhotných žen nebo když organismus léky nesnáší. Lze ji použít pro všechny věkové kategorie, u kojenců i u lidí velmi pokročilého věku, v případě běžných i těžkých onemocnění, u tělesně postižených i u lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko. Reflexní masáž páteře, hrudníku a ostatního opěrného a pohybového systému do značné míry nahradí tělesný pohyb a cvičení, což má význam pro osoby, které se dočasně nebo trvale nemohou pohybovat.

Jak funguje?

Na chodidle každého člověka (ale i na tlapce zvířete) se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí těla nebo s určitým orgánem. Systém těchto reflexních plošek se nachází i na rukou (na dlani, prstech a hřbetech rukou a v okolí zápěstí) nebo jiných částech těla, např. na uchu, jsou ale mnohem menší. Je to jako by se celé tělo se všemi jeho částmi promítalo do oblasti chodidla nebo ruky, každá část těla má tedy na chodidle nebo ruce svůj zmenšený obraz. Ploska nohy, nárt, prsty, pata a okolí kotníků je tedy jakýmsi systémem "tlačítek", které když stiskneme, zazvoní to na druhém konci drátu, neboť signál putuje po nervových sojeních přímo do orgánu nebo části těla, na kterou chceme působit. Plošky mačkáme nejlépe palcem, kolmo do tkáně, s tempem přibližně 1 zmáčknutí za 1-2 sekundy.

Dávkování

Mačkání těchto reflexnícReflexní hmath plošek bývá někdy poměrně bolestivé. Zpočátku je třeba mačkat opatrně, zejména udětí, aby se malý klient nepolekal, záhy však na intenzitě přidat až do té míry, jak ošetřovaný snese a dovolí. Bolestivost určité plošky totiž znamená, že odpovídající orgán nebo část těla není energeticky úplně v pořádku a že jetřeba ho masáží povzbudit. Před bolestí není třeba se uzavírat, bolest je v tomto případě "dobrá", protože léčí. Mačkáním takové plošky posilujeme příslušný orgán nebo část těla a masírujeme-li plošku opakovaně a v pravidelných intervalech, bolest se postupně zmírňuje, až odezní. Reflexní plošky je vhodné mačkat několikrát denně, přibližně po 15 - 25 zmáčknutích a jejich počet můžeme i zvyšovat. Masáž se postupně stane docela příjemnou. Příjemný pocit v nohou i v celém těle se dostaví po masáži vždycky, ať už samotné mačkání bylo bolestivé nebo ne. Což je asi důvodem, proč děti většinou znovu nastavují nožky a tuto masáž opakovaně vyžadují. Jejich přirozený instinkt zřejmě pozná, co je pro ně dobré.

Význam těchto masáží je také v účincích dotyku a tělesného kontaktu a to především udětí. Masírují-li se členové rodiny navzájem, zlepšuje se jejich citový vztah a vzájemná komunikace. Každé masáži reflexních plošek by mělo totiž předcházet pohlazení chodidel a jejich prohřátí a podržení v dlaních - tzv. sendvičový hmat. Sendvičový proto, že chodidlo ošetřovaného spočívá mezi dlaněmi ošetřujícího podobně jako plátek sýra mezi dvěma krajíci a ocitá se se vlastně v toku energie proudící mezi dlaněmi. Ruce maminky nebo tatínka takto chvíli podrží bosé chodidlo dítěte, jednu dlaň přiloženou na nárt a druhou na plosku a je to vlastně jako by drželi celé tělíčko dítěte v náručí. Je to výborný způsob jak udržovat bližší vztah s dospívajícími dětmi nebo citově rezervovanýmo členy rodiny, kteří se někdy stydí projevit a přímému objetí se vyhýbají, ale přesto dotyk potřebují. Dochází tak k navázání kontaktu a k propojení energetických polí ošetřovaného a ošetřujícího. Každý člověk pociťuje sendvičový hmat velmi blahodárně, neboť dojde k okamžitému zklidnění, úlevě, zmírnění bolesti, uvolnění. Dítě cítí bezpečí a podporu. Pouhé hlazení nártů může ulevit od bolesti bříška. Pak můžeme jemně hýbat a točit palci a ostatními prsty, čímž uvolníme krční páteř a poté přistoupit k masáži bodů C, Br a ostatních plošek.

Důležité univerzální body

Pro zBod Cačátek je dobré si zapamatovat dva důležité body, které mají široké použití a je tedy možné masírovat je vždy, když se objeví nějaká potíž nebo nemoc (akutní i chronický problém, špatná funkce nějakého orgánu, slabost, nevolnost, nespavost, bolest hlavy, ekzém, alergie, nachlazení, chřipka, duševní neklid).

Prvním je bod C, umístěný na nártu levé nohy v blízkosti kosti patní. Leží na přímce spojující hrbolek patní kůstky a vrchol hlavního kloubu palce, kousek před patní kůstkou. Na hřbetu levé ruky ho najdeme v blízkosti spojení 4. a 5. záprstní kůstky. V obouBod Br případech jej bezpečně poznáme podle toho, že jde o velmi citlivé místo. Bod C harmonizuje celý organismus, vyvažuje činnost pravé a levé mozkové hemisféry a působí příznivě na látkovou výměnu.

Druhým důležitým univerzálním bodem je reflexní bod brzlíku, označovaný jako Br. Tento bod podporuje a zlepšuje funkci imunitního systému, je tedy dobré použít ho při jakémkoli oslabení organismu, při nachlazení, chřipce, onemocnění dýchacích cest a všude tam, kde je třeba zmobilizovat obranné funkce osganismu. Ale nejen to, brzlík je vhodné mačkat spolu s bodem C vesměs při jakýchkoli potížích, neboť ovlivňuje vylučování hormonů a tím prakticky všechny funkce organismu. Jeho mačkání přináší okamžitou úlevu.

Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková podle článku Mgr. P. Křížové v časopise "Děti a My"